Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, ABD'ye karşılık verecek10.8.2018 22:05:14
Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek gümrük vergisi kararına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığından 'Türkiye gerekli karşılığı verecektir' açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyuma uygulanan gümrük vergisini 2 katına arttırma kararının, Türkiye ile ABD arasındaki ikişkilere zarar vereceğini ifade ederek "Türkiye’ye karşı atılan tüm adımlara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Başkan Trump'ın, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayarak, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir" dedi. Aksoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

'TÜRKİYE, SORUNLARIN İYİ NİYET VE KARŞILIKLI ANLAYIŞLA ÇÖZÜLMESİNDEN YANADIR'

"ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla işbirliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir.

Türkiye'ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir.

Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır."İLGİLİ HABERLER