Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

AKP'de ekonomik kriz gerginliği13.8.2018 08:56:52
Ekonomide yaşanan kriz ve döviz kurlarında yaşanan yükseliş AKP içinde de gerilime yol açtı. Parti içinde zamanında önlem alınmaması halinde yerel seçimlerin tehlikeye gireceği dillendirilmeye başlandı.

Son günlerde ekonomik krizin hızla artması, ekonomi yönetiminin krize karşı aldığı önlemlerin etkisizliği AKP içinde de tartışma yarattı. Özellikle geçmiş dönemlerde ekonomi yönetiminde görev almış AKP’liler ve bürokratların yeni yönetime karşı seslerini yükselttikleri öğrenildi. Yaşananların toplumun her kesiminde tedirginliğe yol açtığını kaydeden AKP’li milletvekilleri, şu anda en zor şeyin seçim bölgelerinde halkın karşısına çıkmak olduğunu söylüyor. AKP’de Erdoğan’ın damadı olduğu için açıkça ismini söylemeseler de ekonomi yönetiminin bürokratlarla birlikte acilen değiştirilmesi gündeme getiriliyor. Geç kalınması halinde faturanın daha da yükseleceği, yerel seçimlerin tehlikeye gireceği vurgulanmaya başlandı.

Aydınlık'ta yer alan habere göre bir AKP MKYK üyesi yaşanan krizin tahminlerden çok büyük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kriz tsunami gibi geldi. Herkes şaşkın. Bu koşullarda izlenen politikalar konusunda tartışma yaşanması normal. Ama anlatılan gibi yüksek değil. Ekonominin başındaki bakan daha yeni atandı. Bazı acemilikler yaptığı doğru. Ama bunlar telafi edilebilir. Bu krizden dayanışma içinde çıkabiliriz. AK Parti bunun bilincindedir.”

Daha önce ekonomi yönetiminde üst düzeyde görev yapmış bir AKP’li de şu değerlendirmelerde bulundu: “Ekonomik kriz biliniyordu. Ama buna rağmen seçimleri kazanmak için ipin ucu kaçırıldı. Olmayan kaynaklar dağıtıldı. Bayramlarda iki maaş, 3 bin 600 ek gösterge iki küçük örnek. Kanal İstanbul fantezi. ABD’nin pusuda beklediği de biliniyordu. ABD, hükümetin elindeki kartları bildiği için iyice zayıflamasını bekledi. Şimdi saldırıyor. Zamanında önlem alınsaydı tahribat bu kadar yüksek olmazdı. Şu anda ipler ekonomi yönetiminin elinden kaçtı. Keşke Hazine ve Maliye Bakanı yaptığı açıklamalardan sonra işadamlarının gerçek düşüncelerini öğrenebilse. Bakanın bu işleri öğrenmesi için daha bir fırın ekmek yemesi lazım.”İLGİLİ HABERLER