Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

İyi Parti'den 'CHP' ve 'merkez sağ' stratejisi8.11.2018 11:06:21
2019 yerel seçimleri yaklaşırken, partiler de stratejilerini belirlemeye başladı. İYİ Parti'nin, kıyı illerinde “CHP ile adaylar üzerinden uzlaşı” istediği ifade ediliyor.

İyi Parti, yerel seçimlerde kıyı illerinde “ CHP ile adaylar üzerinden uzlaşı” istiyor. Yönetimde olmasa da iki partinin il ve ilçe teşkilatları arasında “seçimi kazanmaya dönük hamleler” üzerinde görüşmeler olduğu belirtilirken, parti Ankara ve İstanbul’da “ CHP’nin, İyi Parti’nin desteği sağlanmadan başarısız olacağını” değerlendiriyor. İstanbul’da CHP’nin “tabanda desteklenmesi” durumunda da İyi Parti, MHP’nin elinde bulundurduğu Manisa ve Mersin gibi büyükşehirlerde de “ CHP’nin desteğini” hesaplıyor.

İyi Parti , CHP'de de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Mansur Yavaş’ın adaylığına ‘sıcak’ bakıyor. Ancak Yavaş’ın, “Ankara’da, CHP ve İyi Parti’nin ‘ortak adayı’ olarak yeniden siyaset sahnesine çıkmak istediği” de kulislerde konuşuluyor.

Kulislerde 24 Haziran seçimlerinde en fazla oyun Burdur, Isparta, Antalya, Çanakkale, Muğla, Denizli, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Giresun, Kırıkkale, Manisa illerinden geldiği belirlenirken, İyi Parti bu illerde “ CHP ’nin desteğini” bekliyor. Bu nedenle, partilerin yönetimleri arasında olmasa da özellikle İyi Parti’nin oy potansiyelinin olduğu bu illerde, parti teşkilatları üzerinden görüşmeler yürütüldüğü belirtiliyor.

Partide “ CHP ’nin, İyi Parti’nin de desteğiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı alabileceği” ifade ediliyor. Ancak İyi Parti, “partinin bazı büyükşehir belediye başkanlıklarında CHP'yi desteklemesi durumunda, İyi Parti’nin oyunun yüksek olduğu ilçe belediye başkanlıklarında da CHP'nin desteğini” bekliyor. İyi Parti'nin ‘merkez sağ’ hedefi de olduğundan İç Anadolu Bölgesi’nde ve Karadeniz’deki illerde çalışmalarını da ‘merkez sağ’ seçmen üzerinden sürdürecek.İLGİLİ HABERLER