Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

İYİ Parti ittifak için hangi illeri istiyor?15.11.2018 07:59:41
İYİ Parti Mersin ve Manisa’yı, CHP Ankara ve İstanbul’u istiyor. İki partinin ‘Çatı aday’ mı yoksa ‘tabanda destek’ yöntemini mi benimseyeceği merak ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Mansur Yavaş’ın adaylığını düşünen CHP ve İYİ Parti, iki parti arasındaki muhtemel ittifakın “haritasını” arıyor.

Cumhuriyet'in haberine göre, her iki partinin bu ay sonuna kadar il il, ilçe ilçe oy oranlarının masaya yatıracağı belirtilirken, olası ittifakta üç büyük şehirden İzmir’i elinde bulunduran CHP’nin Ankara ve İstanbul için İYİ Parti’nin desteğini, İYİ Parti’nin de MHP’li Mersin ve Manisa belediye başkanlığı için “CHP’nin desteğini isteyebileceği” konuşuluyor. İYİ Parti’nin ayrıca 24 Haziran’da oylarını artırdığı Burdur, Antalya gibi illerin ilçe belediyeleri için de “CHP’nin kendisini desteklemesini” isteyebileceği belirtiliyor.

Oy simülasyonları

Her iki partinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Mansur Yavaş’ın adını gündeme getirmesinin ardından önceki gün sürpriz bir şekilde bir araya gelen iki partinin liderinin görüşmesinde “yerel seçimlerde olası ittifakın nasıl gerçekleşebileceğinin” gündeme geldiği belirtiliyor. Partilerin kasım ayı sonuna kadar il il, ilçe ilçe oy simülasyonları üzerinde çalışacağı ve olası ittifakta hangi il ve ilçelerde “birlikte hareket edilebileceği”ni konuşacağı belirtiliyor. Her iki partinin de 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere “kendi adayıyla girmek istediği” biliniyor.İLGİLİ HABERLER