Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

“Seçimden sonra IMF ile masaya oturulacak”10.1.2019 15:21:55
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, birey ve kurumların borçlarının Ziraat Bankası’na devredilmesini, seçimler öncesi pansuman olarak değerlendirdi. Öztrak, “Seçimler sonrasında IMF ile masaya oturulacak” iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, herhangi bir şekilde yapısal değişikliğe gitmeden, kurum ve bireylerin borçlarının tekrar oluşmasını engelleyecek adımlar atmadan borçları devlete yüklemenin gelecekte daha çok borçlanılmasını sağlayacağını vurguladı.

Öztrak şunları söyledi:

“VATANDAŞIN DURUMUNDA DÜZELME YOK”

“Her şey giderek artan konkordato ve giderek artan iflaslarla başladı. Türkiye’nin bilançosu, aşırı borcu. Buna çözüm olarak iktidar şunu buldu: Borçları ya erteliyor ya yeniden yapılandırıyor. Bazı borçları alıp hiçbir yapısal düzeltme yapmadan, borcun yeniden oluşmasını engelleyecek önlemler almadan kamu bankalarına devrediyor. Bunun ilk sinyalini üç kamu bankasına işsizlik fonunu açarak yapmıştı. Bugün bankalar için sorun yaşayan krediler Ziraat Bankası’na devrediliyor. Bugün 2.5 milyon vatandaşın kredi kartı borcu var 6 milyar TL. Bu artış ortaya çıkan kriz nedeniyle olmuş olabilir. Bunda erteleme yaparsanız önümüzdeki dönemde ödenebilir hale gelebilir deniyor. Ziraat Bankası’na devrediliyor ama vatandaşın durumunda düzelme yok.

“İKTİDARIN ÖNCELİĞİ SEÇİME KADAR PANSUMAN”

BDDK’nın düzenlemelerine bakıyorum. İzleme ve denetleme fonksiyonlarını daha ciddi bir biçimde yaparak bankacılık sistemi üstündeki kontrolü artırmak yerine düzenleyici denetleyici fonksiyonunu gevşetti. Birine bir kredi vereceksiniz. Belli bir miktar belirlemişsiniz karşılık belirlemişsiniz, bunlarda gevşemeye gidiyorlar. Bu ne demek? Ortaya çıkabilecek riskler karşısında yeterli rezervin bankada tutulmaması demek. Şu üç ay içinde umuyorum bir an önce bankacılık sisteminin kamu bankalarının sorunlarından vazgeçilir. İktidarın tek önceliği seçimlere kadar pansumanla götürelim sonrasında gerekli tedbirleri alırız diyorlar.”İLGİLİ HABERLER