Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Tapu sorununun kesin çözümü için büyük buluşma...12.03.2019 21:57:29
Okmeydanı ve Şişli'de yıllardır tapu ve kentsel dönüşüm sorunlarının kesin çözümü için CHP'li adaylar, parti yöneticileri, milletvekilleri ve Türkiye'nin en tecrübeli belediyecilerinden ve siyasetçilerinden Karayalçın halk ile buluştu.

CHP'nin belediye başkan adayları Alper Taş ve Muammer Keskin Okmeydanı'nın tapu ve kentsel dönüşüm sorunlarını ele alan toplantıda "Tapu ve kentsel dönüşüm sorunlarını çözeceğiz" sözünü verdi.

Okmeydanı'nın tapu ve kentsel dönüşüm sorunları bilgilendirme toplantısı halkın yoğun katılımı ile yapıldı.

SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul Milletvekilleri Yüksel Mansur Kılınç, Sibel Özdemir, Gökan Zeybek, Ali Şeker, CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş ve CHP Şişli Belediye Başkanı adayı Muammer Keskin ile CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever'in katılımcı olduğu toplantda  Okmeydanı'nda oturan tapu ve kentsel dönüşüm mağdurları hazır bulundu.

Toplantıda konuşan Eski SHP Genel Başkanı ve Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'da yaptığı ilk kentsel dönüşüm örneklerini hatırlatarak, " Daha iyi kentsel yaşam olanakları sunulması için yapılır kentsel dönüşüm. Biz Dikmen Vadisi'nde, Portakal Çiçeği Vadisi'nde uyguladık. Kentsel rantlar için asla kentsel dönüşüm uygulanamaz"  dedi.

Murat Karayalçın, "Mecuct iktidar kentsel dönüşümü ranta göre yapıyor. Bunu Alper Taş kabul edemez, bunu Muammer Keskin kabul edemez, bunu Ekrem İmamoğlu kabul edemez" diyerek Okmeydanı halkından destek istedi.

Karayalçın, "Okmeydanı'nın Beyoğlu ve Şişli taraflarında oturan yurttaşlarımız var. Kiminin tapu sorunu, kimin hissesi,kimisinin belgesi var. Her konunun ayrı ayrı ele alınması gerekir. İki adayımıza önerim birer büro açalım iki ilçemize de...Kentsel dönüşüm bürosu. Dertlerini görevli arkadaşlara anlatsınlar. Sorunlarını tek tek tespit edelim ve çözelim" dedi.

Ankara'da gerçekleştirdiği kentsel dönüşümün ilkelerini aktaran Murat Karayalçın, "İlk ilke herkes nerede yaşıyorsa orada yaşamaya devam edecek. İkinci ilke birliktelik. Ne yapacaksanız birlikte karar alacağız. Her mahalleden birer temsilci olmak üzere 5 kişi seçildi. Belediyeden 5 yetkili. Bir de ben 11 kişi, Dikmen vadisi projesi karar kurulunu oluşturduk. Tüm her şeyi bu kurulda oy birliği ile karara bağladık. Üçüncü ilkemiz proje finansmanı. Doğrudan doğruya proje için kaynak bulduk. Tahvil sattık yurt dışına. Ama şimdi İmamoğlu da gelecek kaynak sorunu olmayacak" diyerek sözlerini bitirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Beyoğlu ve Şişli mülkiyet ve tapu sorununun sebebi mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi'dir. Çözüm başkanlığa İmamoğlu'nu getirmektir" diyerek CHP'nin Şişli, Beyoğlu ve İstanbul adaylarına destek istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Mahmut Şevket Paşa Mahallesinde doğduğunu ve büyüdüğünü belirterek, "Mahallemizin temel sorunu olan tapu ve kentsel dönüşüm sorunları 20 gün sonra belediye başkanı olacak Alper Taş, Muammer Keskin ve Ekrem İmamoğlu sayesinde çözülecek" diye konuştu.

Kendisi de Okmeydanı'nda kentsel dönüşüm kapsamında olan bir evde oturan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, " Sorunlarımızın biriktiği dönemler var. Okmeydanı ara dönemlerde kısmi çözümlerle bugüne gelmiş. Şimdi artık kesin çözüm zamanı. Birlikte çözeceğiz, çöze çöze gideceğiz. Bir yanımızda Beyoğlu'nda  Alper Taş, bir yanımızda Şişli'de  Muammer Keskin. Sorunları biliyoruz. Çözümün odağı biziz. Okmeydanı'nı CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu biliyor, CHP Genel Başkan Yardımcıları sokak sokak tanıyor. Tüm sorunları bilen seçilmişleriniz var. Okmeydanı'ndan gelen Sibel Özdemir var, mücadelenin her aşamasında olan Yüksel Mansur Kılınç var. Onlara önderlik eden Kemal Kılıçdaroğlu var. İstanbul'da İmamoğlu var, Beyoğlu'nda Alper Taş var. Şişli'de Muammer Keskin var. Çözüm ortaklığımızla birlikte başaracağız" diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "Halkçı belediye başkanları ile bu sorun çözülür. Ne şanslısınız ki Şişli de Muammer Keskin var. Beyoğlunda Alper Taş var" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, kentsel dönüşümde Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı iken yaptıkları örnekleri aktararak, "Çözüm belediye başkanlarımızı seçtirmektir. Çözüm CHP'nin Meclis üyeliklerini kazanmasından geçiyor" diye konuştu.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever, "AKP belediye meclisine planları getirdi. Yapılması gereken önce tapu mülkiyet sorunlarını çözülmelidir dedik. Görmezden geldiler. Mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz." dedi.

CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş, kentsel dönüşümde halkın sözünün geçeceğini kaydederek, “bu meseleyi çözemezler, çözmezler. Halkın çıkarından bakmayan hiç kimse bu sorunu çözemez. Örgütlü bir Beyoğlu ile çözeceğiz. Benim işim kolay.Okmeydanı'nda örgütlü halk var. Bizim belediye meclis üyesi adaylarımız kentsel dönüşüm sorunlarını bilen arkadaşlar. Bugünkü İstanbul'u sizin emeğiniz yarattı. Ama onların dertleri sizi yerinizden etmek ve buraları zenginlere vermek. Kentsel dönüşüm demetleri kent merkezinden emekçileri sürme projesidir. Herkes doğduğu büyüdüğü yerde yaşamaya devam edecektir. Birlikte planlayacağız. Yaşadığımız semti biz planlayacağız. Tapu hakkınız. Ananızın ak sütü gibi helaldir. Vereceğiz. 31Mart'ta Beyoğlu'nda rant belediyeciliği bitecek, halk belediyeciliği başlayacak. Biz ne yapacaksak halkımız için, halkımızla birlikte yapacağız.” diye konuştu.

CHP Şişli Belediye Başkan adayı Muammer Keskin, her meseleye ortak akılla yaklaşacaklarını belirterek, "Yerel yönetimi İstanbul Belediyedesinde çalışarak öğrendim. Söz yetki karar sizindir diye Şişli adaylığına başladık. Kentsel dönüşüm demiyorum yerinde dönüşüm diyorum. Yerinde dönüşüme inanıyoruz. Beyoğlu'nda Alper Taş'ı seçeceksiniz, Şişli'de beni seçeceksiniz, İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nu seçeceksiniz, biz gerçekleştireceğiz. Şişli'de bu soygun düzenini yaratanlara 31 Mart akşamı tamamen son vereceğiz. Birlikte, beraber yöneteceğiz" dedi.

 İLGİLİ HABERLER