Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan'dan talimat gibi açıklama: Bu seçim yenilenmeli4.05.2019 20:37:28
Erdoğan: Bu yolsuzluğun ortadan kaldırılması ve hem YSK’yı aklayacaktır hem de milletimizin gönlü ferah hale gelecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul yerel seçiminde şaibe olduğunun açık olduğunu savunarak, “Ana muhalefetin temsilcileri YSK’ya ‘Kızılay’a çıkamazsınız’ diyorlar. Şu anda YSK’nın sayın başkanı kendilerine yapılan bu tehdit karşısında şu ana kadar niçin acaba yazılı bir açıklama yapmak üzere ‘Siz nasıl olur da beni tehdit edersiniz’ demiyor?” diye sordu. Erdoğan, kaymakamların bankalardan sandık görevlisi istemesinin de hata olduğunu söyleyerek, “Kaymakamlar hata yapmış olabilir sen neden veriyorsun” dedi.

İstanbul Bakırköy’de MÜSİAD 25. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

TERÖR MÜHENDİSLİĞİ SONUÇ VERMEYİNCE

Ekonomide attığımız adımlarla hem milletimizi zenginleştirdik hem de devleti güçlendirdik. Dış politikada ülkemizin algısını değiştirdik. Pasaportumuza itibar kazandırdık. Hiçbir vatandaşımızın aç ve açıkta kalmamasını sağlamaya çalıştık. Terör mühendisliği gayreti sonuç vermeyince birliğimize saldırmaya başladılar. Seçimleri milletin iradesini tartışma konusu yaparak birliğimizin çimentosunu çatlatma hesabı yapıyorlar. Buradan ilan ediyorum. Biz hiçbir zaman milletin iradesinin üzerinde bir irade tanımadık, tanımayacağız. Sandıktan çıkan her oyun yerini bulması için çalışıyoruz. Bütün çabamız milletin oyunun kıymetini millete iadedir. Yolsuzluklarla, hukuksuzlukla 31 Mart’ı kurban etmek istemiyoruz.

ŞAİBENİN KALDIRILMASI YSK’Yİ AKLAYACAKTIR

İstanbul’da bindelerle oynanan bir oyun, yolsuzluklar var. Halkımın oyunu takip etmek onun sonucunu kovalamak durumundayım. 13 bine kadar oylar düşüyorsa burada bir yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken bunu kovalamayalım mı? Vatandaşım bana bu seçim yenilenmeli diyor. Dünyanın birçok yerinde yarım puanla olduğu yerlerde bile seçimler yenilenmiştir. Bugüne kadar konuşmadım, hep sustum. Artık yetti. Burada bir şaibe var, bu açık ortada. Yolsuzluk var. Gidelim millete milli irade nasıl bir karar veriyorsa başımız gözümüz üstüne deriz onu kabulleniriz. Ortada bir şaibe, yolsuzluk var. Bunun ortadan kaldırılması hem YSK’yi aklayacaktır hem de milletin gönlü ferah hale gelecektir. İstanbullu zaten 39 ilçenin 25 tanesini bize vermiş.

YOLSUZLUK AÇIK, KOVALAMAYALIM MI? 

Bakıyorsunuz ana muhalefetin temsilcileri ne diyorlar, kime diyorlar? YSK’ya diyorlar. ‘Kızılay’a çıkamazsınız’ diyorlar. Tehdit ediyorlar. Bırakın bu şekilde bir uyarıyı imada dahi bulunamazsınız der Anayasa’nın 138. maddesi. Şu anda YSK’nın sayın başkanı kendilerine yapılan bu tehdit karşısında şu ana kadar niçin acaba yazılı bir açıklama yapmak üzere ‘Siz nasıl olur da beni tehdit edersiniz’ demiyor? İstanbul ve Ankara’da seçimler yapılmıştır. Bakın biz Ankara’da herhangi bir şey yapmadık. Ama İstanbul’da hilelerle yapılan ileri derece yolsuzluklar var. Ben halkımın oyunun arkasını takip etmek onun sonucunu kovalamak zorundayım. 28 binden 13 bine kadar bu sayımlarda oylar düşüyorsa burada yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken bunu kovalamayalım mı? Vatandaşım bana şunu söylüyor; bu seçim yenilenmeli.

Şimdiye kadar sustum ama artık yetti. Yolsuzluk var bu apaçık ortada. Milli irade nasıl bir karar veriyorsa başım gözüm üstüne deriz. Çok açık net, memur noktasında sandıkta memur değil de bankadaki sözleşmeli işçiler o sandıklarda görevlendirilirse bunun üzerinde hâlâ niye düşünüyoruz. Peki ne diyorlar, bunu bizden kaymakamlar istedi, eğer kaymakam böyle bir yanlış yaptıysa sen bu yanlışı uygulamak ve bu yanlışa hak vermek zorunda değilsin. Yasa 657 diyor ulan bunlar 657 değil bankada çalışan işçi. Sadece YSK’nın bu şaibeyi ortadan kaldıracak milli iradeye bu zemini hazır olmaktır. Ortada bir yolsuzluk var. Bu yolsuzluğun ortadan kaldırılması ve hem YSK’yı aklayacaktır hem de milletimizin gönlü ferah hale gelecektir. Tayyip Erdoğan’ın hakkı olmayan bir seçimi almak için çalıştığını iddia etmek bize yapılmış en büyük bühtandır.

BEYEFENDİ HAK HUKUK ADALET İSTİYOR

Beyefendi hak hukuk adalet diyor. İstediğiniz şeyler size sunulunca mı hak hukuk adalet olacak. Şimdi biz burada YSK’nın vereceği kararı bekliyoruz. Bütün belgeler, bilgiler kendilerine teslim edildi. Temenni ediyorum ki, adil bir karar bekliyoruz. Biz sadece milletin emanetine sahip çıkmanın çabası içindeyiz. Bu mesele bir beka meselesidir. Kandil’den nasıl talimatların verildiğini gördünüz, izlediniz. Daha şimdi bile söyledikleri ne, Kürdistani heyetlerimiz kazandı diyor. Bu kadar her şey açık ortada. Böyle bir beka meselesi ortadayken buna sesimizi çıkarmayacak mıyız? Öyle kolay kabul edilebilir bir şey değil. Bunların gerçek yüzleri ortaya çıkınca milletimiz tezgahı daha iyi göreceklerdir.

CUMHUR İTTİFAKI’NI BOZAMAYACAKSINIZ

Önümüzde yaklaşık 4 yıllık icraat dönemi var. Türkiye ortak paydası altında birliğimizi güçlendirerek önümüzdeki dönemi en verimli şekilde değerlendirmekte kararlıyız. Cumhur İttifakı üzerinde spekülasyona girmek isteyenlere sesleniyorum; boşuna uğraşmayın. Siz bizim ittifakımızı bozamayacaksınız. Biz Cumhur İttifakı olarak el ele vererek aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Yapısal reformların hazırlıklarını hızla yapıyoruz. Yatırım, üretim, ihracat istihdam konusunda hızlı sonuçlar alacak formüller üzerinde duruyoruz.

KURDA YIKICI PATLAMALARA İZİN VERMEYECEĞİZ

Kur üzerinden ekonomimizi çökertme hesapları devam etse de artık kontrol bizim üzerimizde. Küçük iniş çıkışlar elbette olacaktır. Ama yıkıcı patlamalara izin vermeyeceğiz. Enflasyonda üretici fiyatlarını da dizginlemeye başladık. Çarşıdaki, pazardaki sıkıntıları biliyoruz.İLGİLİ HABERLER