Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan, TV tartışması için Yıldırım’a neden yeşil ışık yaktı?10.06.2019 18:02:12
Gazeteci Banu Güven, Ekrem İmamoğlu’nun kampanyasını yürüten iletişimci Necati Özkan’ın görüşlerini köşesine taşıdı.

İBB'nin seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP'nin adayı Binali Yıldırım 16 Haziran Pazar günü gazeteci İsmail Küçükkakaya'nın yöneteceği televizyon programında tartışacaklar. 

Peki, 17 yıldır muhalefet ile tartışma programlarına katılmaktan kaçınan AKP ve Erdoğan bu programa neden yeşil ışık yaktı? 

Gazeteci Banu Güven, Ekrem İmamoğlu’nun kampanyasını yürüten iletişimci Necati Özkan’ın görüşlerini köşesine taşıdı.

Necati Özkan'a göre, bu kararın ardında iki neden yatıyor.

Birincisi AKP’nin, yani Erdoğan’ın 31 Mart sonrasındaki strateji değişikliği. Özkan, 31 Mart’ın sahaya inmeyen / indirilmeyen, miting yapmayan, neredeyse gönülsüz görünen Yıldırım’ın şimdi icraatçı aday olarak ön plana itildiğine dikkat çekiyor. “31 Mart’ta ekonomideki temel sorunları unutturamayacaklarını gördüler ve sonuç olarak neredeyse kırsala hapsolmuş bir AKP çıktı. Erdoğan şapkayı önüne alıp düşündü “Nerede hata yaptık” diye. Erdoğan 39 ilçede miting yapacaktı,  MHP Genel Başkanı ‘İstanbul’a mitil atacağım’ dedi. Ama artık Yıldırım, ‘Yaparsak yine biz yaparız’ mesajıyla, tek başına sahada. Ama bunun için çok geç. İnsana değil de, tamamen fiziki projelere odaklanan bu yaklaşımın çalışma ihtimali yok” diyor.

Özkan ikinci nedeni ise şöyle açıklıyor: “31 Mart’a kadar olan oyun tamamen adaletsizdi, 31 Mart gecesi tamamen adaletsizdi, YSK tamamen adaletsizdi. Dolayısıyla şimdi sanki adil bir yarış varmış izlenimi yaratmaya çalışıyorlar. Bence bu girişimin yegane amacı dışarıya da Türkiye’deki oyunun adil olduğuna dair görüntü vermek. Hiçbir şanslarının olmadığını bilseler de.”

 İLGİLİ HABERLER