Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

MİT, Meclis gündeminde: "Saray işaret ediyor, Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonları dinleniyor"17.12.2019 17:16:09
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ‘nın iktidarın arka bahçesi haline getirildiğini belirterek, “Saray işaret ediyor; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonları dinleniyor” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği bütçeleri ile ilgili söz alan CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, AKP iktidarının güvenlik ve istihbarat politikalarını eleştirdi.

Aynı zamanda TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komusyonu CHP Sözcüsü olan Yüksel Mansur Kılınç, “Kalem-i Mahsusa gibi çalışan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, whatsapp grupları üzerinden gazete manşetleri belirlemekte, twitter, facebook ve diğer sosyal medya mecralarını izleyerek medyayı ve medya çalışanlarını fişlemektedir.” dedi.

Güvenlik ve savunma kurumlarına 2020 yılı bütçesinden ayrılan payın 141 milyar liraya yükseldiğini  ifade eden CHP’li vekil, güvenlik ve savunma kurumlarının toplam personel sayısının 1 milyona yaklaştığını kaydetti.

MİT Başkanlığı gibi devletin temel güvenlik ve istihbarat kurumlarının  iktidarın arka bahçesi haline getirildiğini vurgulayan Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saray  işaret ediyor; ülkemizin güvenlik kurumları “millet ittifakı” aleyhinde faaliyet yürütüyor. Saray işaret ediyor; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonları dinleniyor. Saray, hedef gösteriyor; CHP Genel Başkanı şehit cenazesinde linç girişimine uğruyor.”

Son üç ayda İstanbul’da meydana gelen istihbaratçı cinayetlerini gündeme getiren Kılınç, bu cinayetlerin Türkiye’yi yabancı istihbarat örgütlerinin  “cinayet mahalli” haline getirdiğini kaydetti.

Devletin Milli Güvenlik Politikalarını, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ve SADAT gibi yetkisiz kuruluşların belirlediğini kaydeden Yüksel Mansur Kılınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek  “Tek Adamın, güvenlikten anladığı  “ok atma güvenliği” sarayına geliş gidişlerinde koruma arabaları ile “konvoy” güvenliğidir. “ dedi.

Türkiye’nin çok boyutlu terör tehditleriyle karşı karşıya bulunduğu belirten Kılınç, Atatürk, “birlik ve beraberlik, kaderi ilahiden gayri her şeyi yener” sözünü hatırlatarak,  Türkiye, Suriye ile doğrudan görüşmeli, Türkiye, Irak, İran ve  Suriye arasında bölgesel işbirliği gerçekleştirilmelidir” dedi.

 İLGİLİ HABERLER