Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan neden İlker Başbuğ'u hedef gösterdi?5.2.2020 18:42:24
2009 yılında Meclis’ten geçirilen yasayı örnek göstererek FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması gerektiğini söyleyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten sonra Erdoğan’dan da tepki geldi

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağına dair açıklaması nedeniyle AKP’nin hedefinde.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in yaptığı açıklamanın ardından partinin Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu, bütün vekillere Bağbuğ’a dava açma talimatı verdi.

BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Başbuğ, geçen hafta katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı: “FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur. Bunun yargının çıkarması ve siyasi iradenin ağırlığını koyması lazım. 26 Haziran 2009'da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran'ı 26'sına bağlayan gece yarısı oluyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok, biz bundan 26 Haziran sabahı 2009'daki toplantıda haberimiz oluyor. Bahsedilen yasa teklifi askeri şahıslar askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanacak. Bu bir kere anayasaya aykırı. Bu tamamen ne için Dursun Çiçek için. Bu olay medyada ‘AK Parti ile cemaati bitirme planı’ algısı olarak yapıldı. Sivil şahıslar her durumda askeri yerlerde yargılanmaz Özel yetkili mahkemelerde yargılanır. Kayseri'de biz bir olay yakalamıştık Hava İkmal Bölge Komutanlığı'nda astsubay yakaladık. Flaş bellek ayarlıyorlar. Burada sivillerden yardım alıyorlar. 14 Nisan 2009'da 'FETÖ ile mücadele edeceğim' dedim. Bu kanun teklifini kim hazırladı, tamamen FETÖ ile ilgili bu araştırılsın.”

'PARLAMENTONUN ONURU...'

Erdoğan partisinin Meclis Grup toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Eski bir genelkurmay başkanı, kendisini gayet iyi tanırım. Meclisimizi itham altında bırakan açıklamalar yaptı. Süratle hepiniz dava açmalısınız. Anayasa buna amir. Meclis'in yasama yetkisini bir kişinin yere çalmaya hakkı yoktur. Bu açıklamalara CHP ve diğer partilerden kimileri destek vermiştir. Daha önce aksi karar almalarına rağmen. FETÖ gölgesi düşürülmeye çalışılması Meclis'e saygısızlıktır. Vesayet döneminin hevesi olan bu yaklaşımın desteklenmesinin anlaşılabilir hiçbir tarafı yoktur. Bu boru göstermeye benzemez.

CHP'lilerin bu konu göğüslerini gere gere savunabilecekleri meseledir. 2009 yılında Meclis'te görev yapmış tüm arkadaşlarımızın hemen dava açarak, parlamentonun onurunu savunacaklarına inanıyorum.”

CHP'Lİ ÖZEL'DEN ERDOĞAN'A TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Genelkurmay Başkanı'nı hedef almasına CHP'den tepki geldi. Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Sırf İlker Başbuğ doğruyu söyledi diye, 780 gün senden alacaklı olan Başbuğ’a dava açtırıyorsan, biz yine avukatız kardeşim. Cumhuriyet Halk Partililer, Genel Başkanımız, yine senin açacağın o davada İlker Başbuğ’u savunuruz. Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun bakalım" dedi.

Özel, “Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı’yken FETÖ kumpasıyla tutuklanan, cezaevinde 2 yıl 2 ay (780 gün) yatan Genel Kurmay Başkanı… Haftalık olağan görüşmelerinde başbakan ile görüşüyordu eskiden, böyle bir demokrasimiz vardı. FETÖ konusunda herhalde Recep Tayyip Erdoğan’ı en çok uyaran kişi o’dur. FETÖ’yle mücadele konusunda en son söz söylenecek asker kişilerden bir tanesi o’dur” dedi.

“SİLAH ARKADAŞLARI ‘SU UYUR, HULUSİ AKAR’ DİYOR”

Özel, “Şimdi son Genelkurmay Başkanı, bundan önceki Genelkurmay  Başkanı, rejim değişikliğiyle o gece üniformayı çıkarıp takım elbise kravatı telaşla takan partili genelkurmay başkanının silah arkadaşları diyor ki, ‘Su uyur, Hulusi Akar.’ ‘Kim başta olursa olsun Hulusi Akar ilerler’ diyor. Öyle de oldu. FETÖ’cülerle birlikte yürüdü, büyüdü, büyüttü… Ama İlker Başbuğ, FETÖ’cülerin hedefi oldu. FETÖ, İlker Başbuğ’dan memnun olsa İlker Başbuğ’un başına bunlar gelir miydi… İlker Başbuğ’un dediklerini dinleseniz, sizin başınıza bu darbe gelir miydi?” diye konuştu.

‘BİZ YİNE İLKER BAŞBUĞ’U SAVUNURUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partililere İlker Başbuğ’a dava açılması için talimat verdiğini hatırlatan Özel şöyle devam etti:

“Ergenekon savcıları için koruma yasasını kim çıkardı? Zırhlı Mercedes yollamanı demiyoruz, onu yolladın. Ayrıca Ergenekon savcıları için Meclis’ten koruma yasası çıkardılar. Adamlar kendilerine zırh aldılar aynı 12 Eylül darbecileri gibi. Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayısını artırarak yüksek yargıya militan yargıçları atayıp da, orada yüksek yargıyı FETÖ’ye teslim eden kim? Bu kanunu kim değiştirdi kardeşim? Biz karşı çıktık, ‘Bir cemaate emanet ediyorsunuz’ dedik. Ama bunların hepsini yapanlar utanmadan, sıkılmadan hedef saptırmaya çalışıyorlar. Sen yine aynı tarihi noktadasın. Burada söyleyelim. Sen İlker Başbuğ gibi ve onun gibi nice mağdurlar varken, Balyoz’da 300 tane mağdur varken, Ergenekon’da varken… Gencecik subaylara askeri casuslukta kişisel namuslarına fuhuş, askeri namuslarına casus lekesi sürülüp hepsi yalan çıkmışken, sırf İlker Başbuğ doğruyu söyledi diye 780 gün senden alacaklı olan Başbuğ’a dava açtırıyorsan. Biz yine avukatız kardeşim. Cumhuriyet Halk Parti’liler, Genel Başkanımız, yine senin açacağın o davada İlker Başbuğ’u savunuruz. Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun bakalım.

İLK TEPKİ AKP SÖZCÜSÜ'NDEN

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, dün yaptığı açıklamada, AKP’li isimleri Başbuğ’a dava açmaya çağırmıştı. Çelik, şunları söylemişti:

“FETÖ'nün siyasi ayağı var mıdır yok mudur tartışması devam ediyor. Emekli Orgenaral yasal düzenlemede altında imzası olanların FETÖ mensubu olduğunu iddia etti. Emekli bir askeri bürokratın TBMM üyelerini terör örgütünün üyesi olarak değerlendirmesi, kanun teklifini kim hazırladıysa yasamanın üyelerini suçlaması son derece vahim yaklaşımdır. Elinde bilgi belge olan varsa bu araştırılsın. Şunu bunu suçlamak bu mücadeleyi sulandırmaktan başka bir işe yaramaz.

Aslında bu tutum FETÖ'nün temizlenmesine mi hizmet etmektedir başka bir şeye mi? Kim ki yüce Meclis'i aşağılamaya çalışıyorsa bunun altında iyi niyet yoktur. Türkiye darbelerden çok çektiği için, darbelere zemin yaratan yasal düzenlemelerin mevzuatımızdan çıkarılması en önemli gündemdi. O dönem önerge satır satır okunup tüm partiler tarafından kabul edildi. 30 gibi suçu kapsayan askerlerin yargılanmasının sağlanması bir devrimdir.

FETÖ, Türkiye'nin kabul ettiği terör örgütlerinden biridir. FETÖ'nün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi milletimizin iradesiyle def edilmiştir. FETÖ ile ilgili olarak devletin bütün organlarından hayatın tüm kılcal damarlarından kesilmesi için mücadele devam edilmektedir. Elinde belge olmaksızın devletin sahip olmadığı birtakım iddialar üzerinden şunu bunu suçlayarak bu mücadele desteklenemez. Arkadaşlarımız, kendilerini FETÖ terör örgütü mensubu gibi etiketleyen bu yaklaşıma karşı yasal haklarını kullanacaklar.”

İLGİLİ HABERLER