Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu açıkladı... İşte Türkiye'nin yoksulluk tablosu14.2.2020 15:58:48
DİSK Genel Kurulu'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yoksulluk tablosundan çarpıcı veriler açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 16. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, dünyada giderek otoriter rejimlerin giderek güç kazandığı bir ortam oluştuğunu söyledi. Eskiden sınıf mücadelesi için söylenen, “Dünyanın bütün işçileri, birleşin” sözünün otoriter rejimlere karşı artık güncellenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu sözün “Dünyanın bütün demokratları birleşin” olarak güncellendiğini söyledi. Türkiye’nin artık gerçek anlamda bir demokrasi getirilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, üçüncü sınıf demokrasinin reddedilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bunu aşmak için 4 ayaklı bir strateji uygulamalıyız. Türkiye’ye gerçek anlamda bir demokrasi getirmek zorundayız. Üçüncü sınıf bir demokrasiyi kabul etmemeliyiz. Bizim ülkemizin insanı neden baskıcı bir yönetim ediyor. Baskıcı bir yönetime karşı çıkmanın yolu demokrasiye sahip çıkmaktır. Uygar ülkelerin demokrasi standartları neyse aynı standartların bizim ülkemizde de olması lazım.

İkinci ayağı üreten Türkiye’dir. Eğer bağımsız Türkiye diye bağırıyorsanız ekonomik bağımsızlık da bunun olmazsa olmazıdır. Bugün Türkiye üretim sürecinden koparılan bir Türkiye’dir. Tarımda güçlü olması gereken Türkiye neredeyse bütün tarım  ürünleri ithal eden bir ülke haline gelmiştir. Yoksulluğu aşmak ve işsizliği çözmeye değil bunu siyaset malzemesi olarak kullanan ve bir lütuf ekonomisi kurmaya çalışan bir siyasal anlayış var.  Üçüncü ayak güçlü bir sosyal devlet kuramazsanız o memlekette huzuru sağlayamazsınız. Hiç kimsenin aç ve açıkta kalmadığı işsizlik dolayısıyla kimsenin kendini yakmadığı bir Türkiye’den bahsediyorum. Güçlü bir sosyal devletin en temel ayağı anayasası 102 sayılı sosyal güvenliğin asgari normları sözleşmesidir. Bunları istemek zorundasınız. Dördüncü önemli nokta ise sürdürülebilirliktir. Bütün bunlar aynı zamanda Cumhuriyetin kurucu değerleridir.”

 

Komünist Manifesto’nun çağrısı

“Dünyanın bütün işçileri birleşin” çağrısı Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılan Komünist Manifesto’da ve özgün Almanca hâli “Proletarier aller Länder, vereinigt euch!” olan slogan. Ayrıca sloganın farklı bir biçimi de Marx’ın mezar taşında yazılı. Her ne kadar çoğu dile sıklıkla ‘işçiler’ şeklinde çevrilse de, daha doğrudan bir çevirisi, ‘Bütün ülkelerin proleterleri, birleşin! şeklindedir. Slogan aynı zamanda SSCB döneminde devletin resmi sloganı olarak da kullanıldı. İLGİLİ HABERLER