Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP Milletvekili Kılınç'tan Kültür Bakanı’na Galata Kulesi soruları…3.3.2020 14:02:46
Kültür Bakanı Ersoy, Galata Kulesi İşletmesinin İBB’den alınarak ihaleye çıkılacağını söylemişti. CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, kule ile ilgili hukuki sürecin hâlâ devam ettiğini belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Galata Kulesi işletmesini Meclis gündemine taşıdı.

Hukuki süreç devam ederken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Galata Kulesi işletmesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınarak ihaleye çıkılacağını ifade ettiğini hatırlatan Kılınç, Bakanı Ersoy’a şu soruları yönetltti:

  • Galata Kulesi’nin mülkiyet devri ile ilgili yargı süreci devam ederken “Galata Kulesi İBB’den alınacak” şeklinde bir açıklama neden yapılmıştır?
  • Galata Kulesi’nin, Beltur A.Ş ile olan işletme sözleşmesi hangi tarih itibariyle sona ermektedir? 
  • Mülkiyet hakkı ile ilgili yargı süreci tamamlanmadan neden kulenin işletmesi ile ilgili ihaleye çıkılacağı açıklanmıştır? Kulenin mülkiyetinin Kule-i Zemin Vakfı’na devri mahkeme tarafından iptal edilirse ihale geçersiz olmayacak mıdır? 
  • “Beyoğlu Kültür Yolu “adını verdiğiniz proje çalışmaları ile ilgili olarak hangi şirket ile anlaşma yapılmış ve bu proje çalışması kapsamında bu şirket ile ne kadar bedelle sözleşme imzalanmıştır?  
  • Proje kapsamında, bölgede kaç bina kamulaştırılacaktır? Bu binalar hangileridir? 
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan “Beyoğlu Kültür Yolu” projesi kapsamında İBB Başkanı veya herhangi bir yetkilisi ile Kültür Bakanlığı arasında görüşmeler olmuş mudur? Olmamışsa proje ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın görüşlerinin alınmamasının gerekçesi nedir. 

NE OLMUŞTU?

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan tarihi Galata Kulesi 1985 yılından 2013 yılına kadar özel bir şirket tarafından işletilmiş, şirket ile sözleşmenin yenilememesi üzerine 16 Nisan 2013 tarihinden itibaren İBB kuruluşu olan BELTUR A.Ş. tarafından işletilmeye başlanmıştı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine Galata Kulesi’nin mülkiyeti 13 Mayıs 2019’da Kule-i Zemin Vakfı adına, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmiş, İBB Hukuk Müşavirliği tarafından 27 Aralık 2019’da İstanbul Nöbetçi Sulh Mahkemesi'nde açılan davada Galata Kulesi'nin Kule-i Zemin Vakfı adına tescilinin iptali talep edilmişti.

İstanbul Nöbetçi Sulh Mahkemesi henüz kararını vermedi. Mahkeme, 7 Şubat 2020 tarihli kararıyla da taşınmaz üzerine 100.000 liralık ihtiyati tedbir konulmasına hükmetti.

Hukuki süreç devam ederken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, basına yansıyan açıklamasında Galata Kulesi İşletmesinin yapılacak olan “Beyoğlu Kültür Yolu” projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınarak ihaleye çıkılacağını ifade etmişti.

 

 

 İLGİLİ HABERLER