Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

Çobanlar ilk kez tiyatroda...10.5.2018 08:48:45
Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir ilk yaşandı ve ömürleri dağlarda hayvan yetiştiriciliği ve bakıcılığı ile geçen çobanlar, hayatlarında ilk kez tiyatro izledi ve deniz ile tanıştı.

Odatv'den Murat Sökdü'nün haberine göre Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Fethiye Belediyesi, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muğla Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Fethiye Evi Gönüllüleri ve Letonya Tatil Köyü’nün destekleriyle gerçekleşen tiyatro etkinliğinin özel konukları çobanlardı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Mustafa Saatcı’nın gerçekleştirdiği çalışma sonucu, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan çobanlar, aileleriyle birlikte ilk kez tiyatro izledi ve birçoğu da ilk kez deniz gördü.

ÇOBANLARLA ANKET YAPILDI

Teke yöresi diye tabir edilen Fethiye, Burdur, Antalya, Muğla çevresinde çobanlarla bir anket yaptıklarını belirten Prof. Dr. Saatcı şunları söyledi: “Sosyolojik olarak almış olduğumuz sonuçlardan sonra neler yapabiliriz diye düşündük. Ankette çıkan sonuçta çobanlarımızın hiçbirisi hayatlarında tiyatro seyretmemiş. Konuyu Fethiye Belediyesi ile görüştük. Belediyenin Tiyatro ekibi, ‘Kabzımal Cemile’ adlı tiyatro oyununu çobanlarımız için tekrar sergileyebileceklerini ifade etti. Önce, Fethiye Evi ve Letonya Tatil köyünün destekleriyle, çobanlarımız ve aileleriyle birlikte öğle yemeğinde bir araya geldik. Sonra, belki de dünyada izleyicisi sadece çobanlar olan bir tiyatro gösterisi sunuldu. Biz, bilimsel olarak gördüğümüz bir eksikliği tamamlamanın yoluna gittik. Çobanlık bir aile işi. Anketlerde %85’i bu işi eşim, kızım, annem olmadan yapamam diyor. Yılın 8 ayını evlerinden uzakta geçiriyorlar. Gece uykuları yok. Sürüyü ve canlarını korumak için sürekli kurtlarla mücadele halindeler. Ailece fedakarlık isteyen bir iş olduğu için ‘tiyatroya eşlerinizle birlikte gelin’ diye çobanlarımıza söyledik. Sağ olsunlar, hemen hepsi ailece katıldılar. Çobanlarımız arasında, denizi ilk defa gören arkadaşlarımız var. İnşallah ilerleyen zamanlarda tekne turu da yaptıracağız. Bu kadar paydaşları çok, samimi olan bir organizasyonun devam etmesini istiyoruz.”

Yemeğe katılan, kordonda yürüyüş yapan ve tiyatro izleyen çobanlarla aileleri de, değişik duygular yaşadıklarını belirterek, organizasyonda emeği olan herkese teşekkür etti.İLGİLİ HABERLER