Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

'Ramazanda şort giyilmez dedi yumruk attı'20.6.2017 19:24:54
Pendik'te bindiği minibüste şort giydiği için saldırıya uğrayan üniversite öğrencisi A.S. minibüsteki yolcuların kendisini korumadığı gibi saldırgana destek verdiğini iddia etti. A.S. saldırganın herkesin gözü önünde, saçından tutarak yüzüne yumruk attığını söyledi.

 İstanbul’da bindiği minibüste şort giydiği için saldırıya uğrayan üniversite öğrencisi A.S. yaşadıklarını anlattı. Genç kadın saldırganın, “Ramazan’da böyle giyinmeye utanmıyor musun” diyerek yüzüne yumruk attığını söyledi.

A.S. geçen çarşamba bindiği Pendik-Aydost minibüsünde saldırıya uğradı. Pendik Devlet Hastanesi’nden darp raporu alan 21 yaşındaki İngilizce Psikoloji öğrencisi A.S. yaşadıklarını şöyle anlattı: “Oturduğum andan itibaren, ‘Ramazan’da böyle giyinilir mi? Böyle giyinmeye utanmıyor musun’ gibi laflar söyledi. Beyaz bir tulum giymiştim, şort şeklinde. Önden dekoltesi vardı. Fakat çantam önüme asılıydı. Zaten kim düşünür ki, insan rahatsız olur mu bu giysiyle. ‘O…u’ lafını diyene kadar bir şey dememiştim. Onu dedikten sonra. ‘Bakma sen de’ dedim, hiç yüzüne bakmadan. Ondan sonra işte, ‘Sen kıçını başını açarsan nasıl bakmayayım. Ben de bakarım işte’ dedi. ‘Bu sana bağlı, nefsine bağlı’ dedikten sonra tekrar söylendi.”

‘MİNİBÜSTEKİLER ONA DESTEK VERDİ’

Minibüstekilerin yaşanan bu sözlü tartışmanın ardından kendisine değil karşı tarafa destek verdiğini anlatan genç kadın, “Kulaklığımı taktım o sırada. Duymak istemedim. Yolculuğuma devam ettim” diye konuştu.

Bir süre sonra 30’lu yaşlardaki bu kişinin yanına gelerek ayakta dikildiğini, minibüsten inerken de kendisine yumruk attığını söyleyen A.S., şöyle devam etti: “Sol çenemde aniden bir ağrı hissettim. Çünkü cama çarptım. Kök dişim kırıldı arkadaki. ‘Ne yapıyorsun?’ diye bağırıp kolundan kavradım. Ondan sonra yardım bekledim. ‘Kim oluyorsun, nasıl bana vurursun’ şeklinde cümleler kullandım. Buna rağmen kimse gelmedi. Tutup sarstığım için şahıs bana tekrar vurdu ben ayaktayken, şoför arkasını dönüp izliyordu. Bana bir kez daha vurduktan sonra ben de onun yüzüne tokat attım. Sonra saçımı tuttu çekti. Kafamı eğip yumruk attı. Yumruktan sonra ben yere düştüm. Kaçtı, kimse gitmedi peşinden.”

‘SERBEST BIRAKILAN SALDIRGANIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM’

Yerde yatarken polislerin yardıma geldiğini anlatan A.S. daha sonra karakola gidip ifade verdiğini ve saldırgandan şikayetçi olduğunu söyledi. Genç kadın polislerin minibüsün güvenlik kamerasından saldırıyla ilgili görüntüleri aldığını ve teşhis etmesi için kendisine gösterdiğini söyledi. A.S., ifadesi alınıp serbest bırakılan saldırganın cezalandırılmasını istedi.

“Benim ailem bana hiç vurmamış insanlar. Ben hiç şiddet görmüş değilim. Bunu yaşayınca şaşırdım” diyen A.S., “Bu olayı yaşadıktan sonra yakın arkadaşlarım bunun üzerinden prim yapmaya çalıştı. ‘Biz seni uyarmıştık’, ‘biz sana bunu demiştik’. Bana gelen yorumlara şaşırmadım. Olayın darp olması da insanları etkilemiyor. Ben böyle giyiniyorsam, insanlara göre ben bunu hak etmiş oluyorum” şeklinde konuştu

‘BİRİLERİ SİYASETE ÇEKTİ’

Yaşadığı darp olayının tek başına Ramazanla ilişkilendirilmesine tepki gösteren A.S., “Dini, Ramazanı, inancı kötülemeye çalışan bunu bu şekilde yorumlayan insanlar da çok çirkin” dedi. Olayın siyasi atmosferle ilişkilendirilmesine de istemeyen Sağlam, “Bununla alakası yok. Bu olay üzerinden yanımda olunmasından çok, birileri siyasete çekti” diye konuştu.

EMEKLİ ÖĞRETMEN BABADAN KIZINA DESTEK

İlk günden beri kızına destek olan Emekli Öğretmen baba da, saldırganın eğitimsiz olduğuna vurgu yaparak, “Bazı şeyleri kendileri tek başlarına halledeceklerini zannediyorlar. Toplumun değerlerine de zarar veriyorlar. Bir nevi provokasyon. Neye hizmet ettiklerini anlamış değilim. Seni ilgilendirmez” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ ÖZGÜR ORTAMI SAĞLAMIŞTIR’

“Giyim kuşam konusunda Cumhurbaşkanımız gerçekten özgür ortamı sağlamıştır” diyen baba Sağlam, “İster başörtülü olsun, ister başı açık olsun, ister mini etekli olsun sokakta da görüyoruz, iş yerinde de görüyoruz. Toplumumuz bunu kabul etmiştir. Herkesin kılık kıyafetine de, dini inancına da, siyasi görüşüne de saygılı olmak lazım” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER