Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

Türkiye 'Black Friday'de ne kadar para harcadı...1.12.2017 17:16:32
24 Kasım Cuma gününe denk gelen Black Friday'de Türkiye kartlarla 2.45 milyar TL harcadı. Geçen yılın Black Friday'ine göre kartlı harcamalar yüzde 30 artarken, internetten yapılan kartlı harcamalar ise ikiye katlandı.

Dünyada çoğu ülkenin indirimli alışveriş kampanyalarına kilitlendiği "Black Friday"de (Kara Cuma) Türkiye'de kartlı harcamalar yüzde 30, internetten yapılan kartlı harcamalar ise yüzde 114 arttı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre her yıl kasım ayının 4. cumasına denk gelen ve bu yıl 24 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen alışveriş festivali Black Friday'de Türkiye'de 2.45 milyar lira kartlı ödeme gerçekleşti.

Geçen yılki 'Black Friday'de 1.88 milyar TL olan rakam, bu yıl yüzde 30 arttı. Bu harcamalar içindeki internetten yapılan alışverişler dikkate alındığında ise 24 Kasım Cuma günü internetten kartlı ödeme tutarı 565 milyon lira oldu.

Geçen yılın aynı günü gerçekleştirilen 264 milyon TL'lik rakam ile kıyaslandığında bu yıl internetten yapılan kartlı ödemeler rekor bir artış göstererek 2 katından fazla arttı. Kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise yine rekor kırararak yüzde 23 seviyesine ulaştı. Geçen yıl kasım ayının 4. cumasında bu oran yüzde 14 seviyesindeydi.İLGİLİ HABERLER