Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

Şempanze yuvaları insan yatağından temiz çıktı16.5.2018 15:36:04
Bilim insanları şempanzelerin yuvalarında yaptıkları araştırmada oldukça şaşırtıcı veriler elde etti.

İndependent'in aktardığı araştırmada, Tanzanya’dan 41 şempanzenin yuvasından örnekler alındı. Bu yuvaların 15’inde ayrıca herhangi bir böcek olup olmadığı da incelendi. Testlerin sonucu, araştırmacıların kendilerini bile şaşırttı. Şempanzelerin yataklarında insanlarınkinden çok daha az bakteri tespit edildi.

Araştırmayı ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi'nden bir ekip yaptı. Ekibin başındaki Megan Thoemmes insan yatağında hem ortam hem de tükürük veya cilt kaynaklı çok sayıda bakteri bulunduğunu belirtip, “Şempanze yuvalarında bu mikropların neredeyse hiçbirini bulamadık. Bu biraz şaşırtıcıydı” dedi. Thoemmes, “Aynı zamanda bir dizi eklem bacaklı parazit bulmayı bekliyorduk ama öyle olmadı” diye konuştu.

Araştırmacılar, şempanze yuvalarında çok sayıda dış asalak bulacaklarını tahmin ettiklerini ama bu öngörüde de yanıldıklarını açıkladı. Buna göre, incelenen yuvaların toplamında sadece dört tane dış asalak tespit edildi.

Araştırmacılar bulgularının kendimiz için temiz ortamlar oluşturma girişimlerimizin aslında çevremizi “daha az ideal” hale getirebileceğini gösterdiğini söylüyor.İLGİLİ HABERLER