Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yaşam

'Yarı-özdeş' ikizler: Bilim insanları bile şaşkın!28.2.2019 15:01:18
Avustralya'da dünya üzerinde bilinen ikinci "yarı-özdeş ikiz" vakası tespit edildi.

Avustralya’da bilim insanları, dünya üzerinde bilinen ikinci “yarı-özdeş ikiz” vakasını tespit ettiklerini açıkladı. Brisbane kentindeki kız ve erkek kardeşler, anne tarafından tıpa tıp aynılar. Ancak babalarının DNA’sının yalnızca bir kısmını paylaşıyorlar. Bu da onları, tek yumurta ikizi ile çift yumurta ikizi arasında genetik olarak “çok istisnai” olan bir yere koyuyor.

Uzmanlar, bir fenomen olarak tanımladıkları bu durumdaki embriyoların genelde yaşamadığını vurguluyor. Brisbane’deki hastanede, bebekler ve anneyle ilgilenen ekibin başı olan Nicholas Fisk, durumun rutin bir ultrason sırasında keşfedildiğini söyledi.

Fisk, altıncı haftada yapılan incelemede, tüm belirtilerin tek yumurta ikizine işaret ettiğini ancak 12’nci haftada yapılan ultrasonda, bebeklerin farklı cinste olduğunun ortaya çıktığını anlattı. Profesör Fisk, “Tek yumurta ikizlerinde bu durum imkanlı değildir” dedi.

Yarı-özdeş ikiz olarak adlandırılan vakanın ayrıntıları, New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde yayımlandı. Vaka aynı zamanda, hamilelik sırasında keşfedilen ilk örnek olarak da literatüre girdi. Doktorlar, doğum sırasında 28 yaşında olan annenin, doğal yollardan hamile kaldığını da açıkladı.

Tek yumurta ikizi (monozigot) olarak adlandırılan durum, bir yumurtanın tek bir sperm tarafından döllenmesi ve sonrasında bölünerek iki bebek oluşturması ile gerçekleşiyor. Bu tür ikizler, aynı cinsiyette oluyor ve aynı genetik, fiziksel özellikleri paylaşıyorlar.

AYNI ANDA FARKLI İKİ SPERM BİR YUMURTAYI DÖLLÜYOR

Çift yumurta ikizlerinde ise iki ayrı yumurta, iki farklı sperm tarafından dölleniyor ve aynı anda büyüyorlar. Bu ikizlerin aynı anda doğmak dışında sadece herhangi iki kardeş kadar benzerlikleri oluyor. Yarı-özdeş ikiz durumunda ise yumurtanın aynı anda iki farklı sperm tarafından döllendiği düşünülüyor. Bu da ortaya, biri anneden, ikisi babadan üç farklı kromozom seti çıkarıyor.

Araştırmacılara göre, üç kromozom seti bulunan embriyo, “yaşamla uyumsuzluk nedeniyle genel olarak hayatta kalmıyor.” İlk yarı-özdeş ikiz vakası 2007 yılında ABD’de tespit edilmişti. Bugün dört yaşında olan Avustralya doğumlu ikizlerin kimlikleri açıklanmadı. İLGİLİ HABERLER