Bizi takip edin
Bizi takip edin
Erkut Tekin

En çok kadınlar özür dilermiş...

21.12.2016
Ben bu yazıyı yazdığım saatlerde Hacıosmanoğlu kadınlardan özür diliyordu. Bir yerde okumuştum, Türkiye’de en çok kadınlar özür dilermiş…

2013 yılının Haziran ayıydı. Gezi’nin Haziran’ı…
AKP’nin Kazlıçeşme mitingine seğirten halkımız, karşında bu kez sadece dönemin Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’ı görmemişti. 3 Temmuz’dan bu yana ‘Fenerbahçe kupamızı çaldı’ diye her kapıyı aşındıran Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’da o kürsüdeydi.
Miting sonrası kendisine yöneltilen ‘Ne işin vardı orada’ sorusunu şöyle yanıtlamıştı Hacıosmanoğlu:
"Benim gidiş sebebim, Gezi Parkı'ndaki eylemlerle ilgili değildir. Ben, başörtüsü mağduruyum. Geniş bir ailem var. Ablamın kızı, üniversitede okurken ilk 3 sene çok başarılıydı ama 4'üncü sınıfta başını açmadığı için mezun olamadı. Eşim de mimarlık kazandığı halde okuyamadı. Ben bu konuda mağdur taraftan biri olarak tavrımı göstermek istedim ve o yüzden oraya gittim"
Yani Müslüman kadınların haksızlığa uğradığını söylüyordu başkan. Başörtülerinden vazgeçmeyen ve bu yüzden eğitimine devam edemeyen kadınlar için bir nevi eylemdi onun yaptığı.
Sözleri çok açık!
Kendisini ‘mağdur taraftan biri olarak’ tanımlıyor. Yani bir ‘kadın’ gibi hissedip kendisini, açıkça dayanışma sergiliyor…
Üniversite 4. sınıftan terk ablasının kızı için,
Mimarlığı kazanıp da okuyamayan karısı için…
Ekranda “Ben 49 yaşına kadar adam gibi yaşadım, kadın gibi yaşamadım” dedikten sonra aklıma yukarıda konuştukları geldi.
Gelelim bugüne...
Ben bu yazıyı yazdığım saatlerde Hacıosmanoğlu kadınlardan özür diliyordu.
Saçma sapan konuşmanın arasından çıkan özür yüzünden yazıyı burada kestim.
Son söz:
Bir yerde okumuştum, Türkiye’de en çok kadınlar özür dilermiş…Yazarın Diğer Yazıları