Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Komünist Başkan: 60 bin liramız boşa gitti24.7.2017 00:33:01
Ovacık'ın TKP'li Belediye Başkanı Maçoğlu, aylardır hazırlıklarını yürüttükleri festivalin OHAL gerekçesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi. Maçoğlu, "60 bin lira harcama yaptık ve hepsi boşa gitti. İnsanlarımızın yüzlerinin gülmesini sağlamak ve esnafımızın biraz gelir elde etmesini istiyorduk" dedi.

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde 24- 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılması planlanan ‘1’inci Uluslararası Ovacık Sanat Günleri ve 17’nci Munzur Kültür, Doğa Festivali’nin bir bölümü OHAL gerekçesiyle yasaklandı. Ovacık’ın Türkiye Komünist Partili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, etkinlik için 60 bin lira harcama yaptıklarını, yetkililerin kendilerini oyaladığını ve paranın boşa gittiğini söyledi.

KAYMAKAMLIK YAZI GÖNDERDİ

Tunceli’nin Ovacık İlçe Kaymakamlığı’ndan, belediyeye gönderilen resmi yazıda, 1’inci Uluslararası Ovacık Sanat Günleri ve 17’nci Munzur Kültür, Doğa Festivali’nin bazı bölümlerine güvenlik nedeniyle izin verilmediği belirtildi. Ovacık Kaymakamı Selim Çomaklı imzasıyla belediyeye gönderilen yazıda şöyle denildi:

“Gerekli güvenlik tedbirleri kolluk kuvvetlerince alınarak, tarafınızca belirlenecek bir günde açık alanda konser düzenlenmesine izin verilmesine, atölye çalışmalarında Belediye Kültür Evi ve Belediye Düğün Salonu’nda kapalı alanda yapılacak çalışmalara izin verilmesine, programda 27 Temmuz 2017 tarihi 16.00 ile 18.00 saatleri arasında yer alan Tiyatro-Sinema Atölyesi, Konu; Herşey oyuncak atölyesine izin verilmesine karar verilmiştir. Atölye çalışmaları adı altında ‘Çarşı1, Çarşı2, Çarşı ana sahne, Çarşı bulut sahne’ isimli açık alanda yapılması planlanan faaliyetlere, Tunceli Valiliği’nin daha önce açıkladığı açık alanlardaki kamu güvenliği, sağlığı, kamu düzeni, olası terör tehdidi ve toplantıya katılacakların can ve mal emniyeti açısında uygun olmadığı değerlendirildiğinden izin verilmemesine karar verilmiştir.”

MAÇOĞLU. BAŞVURUYU HAZİRAN BAŞINDA YAPTIK

Karara tepki gösteren Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yetkililerin kendilerini oyaladığını kaydederek şunları söyledi: “60 bin lira harcama yaptık ve hepsi boşa gitti. İnsanları güldürüp, eğlendirip bilim ve sanat insanlarıyla buluşturacaktık. OHAL gerekçe gösterilerek bu engellendi. Festival ve sanat günleri etkinliğimiz için haziran ayı başında başvurumuzu yaparak, program çalışmasını başlattık. İl ve ilçemiz büyük bir ekonomik krizle boğuşuyor. Etkinlik programlarına birçok bilim insanı, sanatçı, düşünce adamı, aydın ve yazar katılacaktı. Amacımız insanlarımızın son yıllarda yaşadığı olumsuzluklardan az da olsa kurtulması, insanlarımızın yüzlerinin gülmesini sağlamak ve esnafımızın biraz gelir elde etmesidir. İnsanlarımızı sanatçılarla, aydınlarla, bilim insanlarıyla ve yazarlarla buluşturup, güzel bir ortam yaratmak istiyorduk. Çağırdığımız insanların hepsi kamoyunca bilinen, tanınan insanlardı. Sadece belirlenen 2- 3 etkinliğe izin verilmiş ve diğerleri iptal edilmiştir. Bu halkın eğlenmesine, sanatçı ve aydınlarla buluşmasına izin verilmemiştir. Gerekçe OHAL olarak gösterilmiştir. Halkımızın bu sıkıntılı ortamda eğlenmesine bile izin yokİLGİLİ HABERLER