Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

İBB’den Erenköy Cemaati’ne yurt15.8.2017 10:04:52
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Nakşibendi tarikatının Erenköy Cemaati koluna ait Aziz Mahmud Hüdai Vakfı’na Üsküdar’da eğitim, Avcılar’da yurt binası sağladı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin temmuz ayı Meclis toplantısında Belediye ile Nakşibendi tarikatının Erenköy Cemaati koluna ait Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı arasındaki protokol kabul edildi. AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen protokole göre, Vakıf, Avcılar Ambarlı Mahallesi’ndeki bir binada öğrencilere ‘yurt hizmeti’ verecek. Binanın kira, bakım, onarım ve eşyalarını ise Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Vakıf ise yalnızca faturaları ödeyecek. Belediye Meclisi’nden oy çokluğuyla geçen 100 no’lu rapora göre ise Üsküdar’da ‘eğitim’, ‘sosyal’ ve ‘kültürel’ alanlarda faaliyet göstermek amacıyla

yapılacak binaların masrafları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

BEDELİ BELLİ DEĞİL

Avcılar’daki yurt binası ve Üsküdar’daki ‘eğitim, kültür’ amacıyla kullanılacak bina ve hizmet giderlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne ne kadara mal olacağı ise belirtilmedi. Protokolde, binanın teknik ve fiziki özelliklerine de yer verilmedi. Komisyonda yer alan CHP’li Meclis üyesi İsa Öztürk, daha önceki benzer protokollede Büyükşehir Belediyesi’ne maliyetinin açıkça yazıldığını ancak arsa ve bina tahsislerine basının ilgisi arttığından söz konusu bilgilerin protokollerden çıktığını belirtti.

‘KAYNAKLAR AKTARILIYOR’

İsa Öztürk, Erenköy Cemaati’ne ait vakıfa böylesine olanaklar sağlamanın doğru olmadığını vurgulayarak şunları söyledi: “Yapılanları, kamu kaynaklarının belirli bir siyasi anlayışa aktarılması olarak görüyoruz. Söz konusu vakıf, yurt hizmetinden dolayı öğrencilerden para alacak. Ama giderleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. CHP olarak bunu yanlış buluyoruz.”

Kaynak: AydınlıkİLGİLİ HABERLER