Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Metrobüste sabah akşam çile...13.10.2017 21:19:39
2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Kadir Topbaş'ın ilk döneminde devreye sokulan metrobüs yoğun talebi artık karşılayamaz durumda. Topbaş, 13 yılllık görev süresinin ardından istifa ederken geride özellikle sabah ve akşam saatlerinde adeta çileye dönüşen bu ulaşım sistemini bıraktı.

Metrobüs, İstanbul'u ortasından ikiye ayırarak Avrupa-Anadolu hattında ilerleyen  E-5 yolunun orta iki şeridi trafiğe kapatılarak hizmete sokuldu. Metro yerine metrobüs çözümü ulaşım konusunda uzman bir çok kişi ve kurum tarafından eleştirildi. Ancak buna rağmen gün geçtikçe metrobüs hattı uzatıldı. Gelinen noktada özellikle sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluğu kaldıramayan bir sisteme dönüştü.  

Yüzbinlerce İstanbullu metrobüs duraklarına luşabilmek için bile dakikalarda üst geçitlerde bekliyor. Duraklarda ise araca binmek için oluşturulan sıra metrelerce uzayıp gidiyor. Araca binerken boş yer için yolcuların yarattığı izdihamda kadınlar ve çocuklar ezilme tehlikesi geçiyor. 

İşte, 13 Ekim Cuma günü akşam saatleri. 

Sol'un haberine göre mesai saatinin bitişiyle evlerine gitmeye çalışan yurttaşlar, metrobüse ulaşmak için dakikalarca üst geçit ve turnike alanında beklemek zorunda kaldı. Yenibosna Durağında inen yolcular ise duraktan çıkabilmek için yoğun çaba sarf etti. Durakta ve üst geçitte izdiham yaşanırken, yaşadıkları duruma tepki gösteren yurttaşlar, “Sabah gelirken de akşam çıkarken de yarım saatimiz kuyruklarda geçiyor. İnşallah bir çözüm üretirler.Defalarca dilekçe yazmamıza rağmen herhangi bir çözüm üretmediler, bir sonuca ulaşmasını bizde istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Metrobüs çıkışında mahsur kalan başka bir yurttaş ise, “Tam 1 saattir çıkmaya çalışıyoruz. Her akşam aynı şeyi yaşıyoruz. Ara seferleri fazlalaştırsınlar, işten yorgun argın geliyoruz bu vaziyette eve gitmeye çalışıyoruz. İnsanlar sıra bekliyor, metrobüs bekliyorlar yetkililer bu konuya bir çözüm bulsunlar artık” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER