Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

"Türkiye'de ilk futbol burada oynandı"15.10.2017 13:56:33
İzmir Bornova Belediyesi, futbolun Anadolu topraklarında ilk oynandığı noktayı futbolcu heykeli ile süsledi.

Dönemin futbolcularını temsil eden heykelin açılışı törenle yapıldı. Ayakkabısından tozluğuna, şortundan formasına dönemin futbolcularını temsil eden 2 metre 70 santimetre boyundaki heykelin açılışı hep birlikte yapıldı. Heykelin açılışını genç sporcularla birlikte gerçekleştiren Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’nın bir spor kenti olduğunu belirterek, “Bizler 10 yıl sonra Milli Takımımızda Bornova’dan 5 oyuncu gördüğümüzde hedefimize ulaşmış olacağız” diye konuştu.

Törende konuşan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Heykeltraşlar Neda İsmail Ata ile Can Aktaş’a teşekkür ederek, Bornova’nın bir spor kenti olduğuna dikkat çekti. Atila, “Bizler 10 yıl sonra Milli Takımımızda Bornova’dan 5 oyuncu gördüğümüzde hedefimize ulaşmış olacağız. Bunun için Atamızın izinde daha çok çalışmalıyız ve bunu sporun tüm dallarında yapmalıyız. Unutmayalım ki; Spor ve sanatla uğraşan insanlar hiç bir zaman kötü alışkanlıklar edinmez. Biz bunun farkındayız ve bilincindeyiz” diye konuştu.

1970 yılında yayımlanan Tercüman Spor Ansiklopedisi’ne göre, Türkiye’nin 1877 yılında futbolla ilk tanıştığı yer Bornova’da bugün Subay Orduevi olarak kullanılan, Yavuz Selim Ortaokulu’nun karşısındaki apartmanların bulunduğu yerdeki çayırlık alandı. Bu bilginin doğruluğu Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesindeki tarihçe sayfasında yer alan; “Ülkemizde futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde Selanik’te yakılan ilk ateş, zamanla Bornova çayırlarına kadar yayılmıştır” ifadeleriyle de tescillenmiştir.İLGİLİ HABERLER