Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

İstanbul'da büyük metro skandalı... 'Hesap sorulsun...'4.01.2018 07:53:12
İstanbul’da 6 metro hattının ihalesinin neden iptal edildiği belli oldu. Büyükşehir Belediyesi, “İhaleler daha ekonomik yapılsın” diye bu kararın alındığını belirtti. CHP, “Ortada ciddi bir ihanet ve suç var” dedi.

Topbaş'ın istifası sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan AKP'li Mevlüt Uysal, toplam ihale bedeli 12 milyar 859 milyon lira olan 76,9 kilometrelik 6 metro hattının ihalesini iptal etmişti.

Konuyla ilgili resmi açıklama dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) geldi.

Sözcü'nün haberine göre açıklamada metro projelerinin değil sadece ihalelerin iptal edildiği belirtilerek şöyle denildi:

DAHA HIZLI OLSUN DİYE!

“Metro hatlarının uzatılıp yeniden projelendirilerek, daha ekonomik ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için söz konusu ihaleler iptal edilmiştir. Toplam uzunluğu 76,9 km olan 6 proje iptal edilmediği gibi İstanbul'un ulaşımına köklü çözüm için metro yatırımları 1.000 kilometre hedefine uygun olarak genişletilmiş olacaktır.” İBB, bu hatların finansmanı için 925 milyon Euro dış borçlanma yapma kararı almıştı.

İBB BATMIŞ DURUMDA!

CHP İstanbul İl Sekreteri Hakkı Sağlam, ihalelere ilişkin verilen iptal kararı ile bugüne dek yaptıkları tüm eleştirilerin haklılığının ortaya çıktığını vurgulayarak “İBB batmış durumda. Ciddi bir ihanet ortaya çıktı. İptal ediliyorsa ortada bir suç var demektir. Geriye dönük olarak gereğinin yapılması gerek. İhalelerin yenilenecek olması bizim bugüne kadar söylediklerimizi haklı çıkarıyor” dedi. Bu ihalelerin rekabet ortamı sağlanmadan yapıldığını dile getiren Sağlam “İhalelerin hepsi belli istekliler arasından davet usulü ile gerçekleştirildi. CHP olarak metro ihale kararlarına o yüzden ‘evet' demedik. Yapamayacaklarını biliyorduk, güven vermediler. 6 yıldır Çekmeköy Metrosu nerede? 6 yıl sonra geçtiğimiz haftalarda yarısını açtılar. Diğer yarısı için 6 yıl daha mı bekleyeceğiz?” diye sordu.

İŞTE İPTAL OLAN O İHALELER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılı içerisinde yapılan ve iptaline karar verilen 6 metro hattının ihale bedelleri ve şirketler şöyle:

– Kaynarca-Pendik-Tuzla: 1 milyar 613 milyon TL-Alsim Alarko.

– Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli: 2 milyar 342 milyon TL- Doğuş, Özaltın, Yapı Merkezi.

– Ümraniye-Ataşehir-Göztepe: 2 milyar 469 milyon TL- Gülermak, Nurol.

– Kirazlı-Halkalı: 2 milyar 414 milyon TL-Makyol, Astur, İçtaş, Kalyon.

– Başakşehir-Kayaşehir: 969 milyon 114 bin TL-Özgün, Şenbay, Söğüt.

– Mahmutbey-Bahçeşehir: 3 milyar 49 milyon TL-Makyol, IC İçtaş, Astur.İLGİLİ HABERLER