Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

‘İstanbul’un Yeni Tarihi Yarımadası’na üst düzey ziyaret20.02.2018 18:14:59
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Avcılar sınırları içinde yer alan ve kazı çalışmaları devam eden Bathonea Antik Kenti Kazı Alanı'nı ziyaret etti.


İstanbul Valisi Vasip Şahin, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan Avcılar sınırları içinde bulunan ve 'İstanbul'un Yeni Tarihi Yarımadası' olarak nitelendirilen Bathonea Antik kentini ziyaret ederek kazı alanında incelemelerde bulundular. 

Avcılar’da Küçükçekmece Gölü kıyısında bulunan Bathonea Antik Kenti kazı alanı ziyaretine ünlü tarihçi Murat Bardakçı da katıldı.

Çalışmalara başkanlık eden Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şengül Aydıngün , arkeolojik kazılar ile ilgili bilgi heyete bilgi verdi.

 

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, İstanbul'a tarihi derinlik kazandıracak Bathonea'da devam eden kazılarda, Antik , Hitit, Roma ve Bizans döneminden birçok esere rastlandığını ve şimdiye kadar iki liman ve büyük taşlarla örülmüş su yolları, devasa caddeler ve sarnıcın  ortaya çıkarıldığını belirtti.İLGİLİ HABERLER