Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Uluslararası Sempozyum: “Bütün Yollar Avcılar’dan Geçer”15.3.2018 19:32:35
Avcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Avcılar Sempozyumu başladı.

"Bütün Yollar Avcılar'dan Geçer" başlığı ile düzenlenen ve iki gün sürecek olan Uluslararası Avcılar Sempozyumu'nun ilk günü tamamlandı. Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılan sempozyum yarın da devam edecek.

Her yönü ile Avcılar’ın ele alındığı sempozyuma, araladında Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Prof.Dr. Şükrü Ersoy, Prof. Dr. Pawel Grotowski, Prof. Dr. Blazej Stanilawski, Prof. Dr. Gosciwit Malinowski, Prof. Dr. Aynur Koçak, Prof. Dr. Tamer Özcan, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğu&nun da bulunduğu  20'nin üzerinde yerli ve yabancı bilimadamı katılıyor. 

Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan , Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ve Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ın  yanı sıra birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı semyozyumun açılış konuşmasını Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli yaptı.

 

"BÜTÜN YOLLAR AVCILAR'DAN GEÇER" SLOĞANI HERKESİN DİLİNE YERLEŞECEK

Handan Toprak Benli “Avcılar çağlar boyunca birçok kavime ev sahipliği yapan, medeniyetleri birbirine bağlayan bir köprü görevi görmüştür, dedi.

Toprak Bendi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün Yollar Avcılar’dan Geçer” sloganının herkesin diline yerleşeceğine inanıyoruz. Asya’dan Avrupa’ya gitmek isteyenler Avcılar’dan geçmek durumundadır. Sadece insanlar değil göçmen kuşlar da Avcılar’dan geçiyor. Biz yol üstündeyiz. Birçok Medeniyetin köprüsüyüz. Demografik yapısı bir tarafa, arkeolojik, yer üstü ve yer altı yapılarını ve kaynaklarını iki gün boyunca değerlendireceğiz. Biz, “Değerimizi, varlığımızı geleceğe nasıl taşırız, nasıl koruruz, ekonomiye nasıl kazandırırız?" Burada bu düşüncemizi ve bu hedef doğrultusunda attığımız somut adımları anlatacağız.Biz doğayı tahrip etmeden, tarihi ve arkeolojiyi bir emanet olarak kabul eden bir anlayışla, Türkiye’nin en büyük park projesi olan Bathonea Antik Parkı'nı İstanbulumuza kazandırmayı planlıyoruz." 

BİR İYİNİN BİR UMUDUN PEŞİNDEN KOŞUŞ OLARAK GÖRÜYORUM 

Sempozyum’da konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise Avcılar Belediyesi’nin imkânlarının ve potansiyelinin çok güçlü olmadığını tahmin edebiliyorum. Fakat Avcılar’da güçlü bir irade var onu gördüğüm için buradayım, Başkanımızı yürekten alkışlıyor ve destekliyorum.  Bizim de parti olarak oy veren yurttaşlar olarak en büyük sorumluluğumuz iyinin peşinde koşmaktır iyi ile yarışmaktır. Ne zaman ki biz iyinin peşinde koşmayı bırakır ve içimize gömülürsek millet de bizi terk eder. Ben bu sempozyumun bir iyinin, bir umudun peşinden koşuş olarak görüyorum. Başarılı geçmesini yürekten temenni ediyorum." dedi. 

 

"KENTLERİN YARIŞI ÖNE ÇIKMAKTADIR"

CHP Genel Sekreteri Hamzaçebi ise 'Ülkeler ve uluslar birbirine yakınlaşmakta. Ulusların birbirine yaklaştığı bir yüzyılda kentlerin yarışı öne çıkmaktadır. Bu yüzyıl ülkelerden ziyade kentlerin yarışacağı bir dönem. Böylesi bir süreçte İstanbul gibi 3 imparatorluğa başkentlik yapmış bir kentin önemi ortaya çıkıyor', dedi. 

"Kentleşme ve İstanbul'un Sorunları" başlıklı sunum yapan Hamzaçebi, ulusun tarihsel yönünün daima Batı olduğunu belirterek, "Orta Asya'dan Anadolu'ya gelmişiz. Buradan da Balkanlar'a geçmişiz. Daima Batı olmuş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusumuza en büyük hediyesi Türkiye Cumhuriyeti de yönünü Batılılaşma olarak ortaya koyan modernleşme projesidir. O nedenle bütün yollar Avcılar'dan geçen başlığı çok önemli." diye konuştu. 

16 Mart Cuma günü de devam edecek olan Uluslararası Avcılar Sempozyumu'nun programı şöyle:

 

İLGİLİ HABERLER