Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Doğaya, su kaynaklarına tehdit...19.12.2019 17:46:09
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında 'çılgın proje' olarak duyurduğu Kanal İstanbul projesine karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na olumsuz rapor sundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kanal İstanbul'un ÇED raporu konusundaki görüşlerini 56 sayfalık bir rapor halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sundu. Sözcü'den Erdoğan Süzer, Başak Kaya ve Asuman Aranca imzalı habere göre, raporda bu projeye ihtiyaç olmadığını, yapılması halinde ise doğanın büyük zarar göreceği, İstanbul'un su kaynaklarının büyük ölçüde yok olacağı ve yaşanılamaz bir hale geleceğini bildirdi. Ayrıca, Karadeniz ve Marmara Denizi’nin doğal yapısının bozulacağı, tsunami ve deprem riskleri karşısında büyük felaketlerin yaşanabileceği, tespitleri de yapıldı.

Adeta manifesto niteliğindeki raporun son bölümünde ise, “Kentin ve sakinlerinin geleceğini ilgilendiren bu tarz devasa projelerde, seçilmiş belediye başkanlarının görüşlerinin dikkate alınması, yerinden yönetim ilkesi ve vatandaşın seçme hakkının bir gereği olarak görülmelidir. Bu projenin hiçbir aşamasında yerel demokrasi ve halkın katılımına yer verilmemiştir” uyarısı yapıldı.

İmamoğlu: Kendinize, babanıza çiftlik kurmuyorsunuz

Öte yandan İmamoğlu Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'a yaptığı açıklamalarda, Kanal İstanbul'a ilişkin olarak, "Dozerle gireriz diyorsunuz. Kendinize, babanıza çiftlik kurmuyorsunuz. Burası değil 16 milyonun, 82 milyon insanın bekasıyla ilgili bir konudur" dedi. İstanbul’un geleceğinin gasp edildiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Projenin yaratacağı tahribatı, kirliliği tahmin bile edemiyorum. İstanbul’un buna ihtiyacı mı var Allah aşkına? Burası çöl mü, burası çöl de buraya kent mi kuruyorsunuz?” diye sordu.

İmamoğlu: İstanbul’un geleceğini tehdit ettirmeyiz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Cenevre'de gazetecilere verdiği demecin detayları ortaya çıkmış, Cumhurbaşkanı, Kanal İstanbul'la ilgili olarak sorulan bir soruya, "Kaldı ki boğazlardan Montrö'de bize tanınan bir hak yok. İstedikleri gibi gelip geçiyorlar. Düşünün sizin boğazınızı kullanıyorlar, ama hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ama Kanal İstanbul'da böyle değil" yanıtını vermişti. İBB Başkanı İmamoğlu Erdoğan'ın bu sözlerine karşılık olarak, "3 tanker geçecekmiş, 5 tanker geçecekmiş, Montrö sözleşmesiymiş... Kimseyi aldatmasınlar... Montrö Sözleşmesi’yle ilgili elimizi rahatlatacak hiçbir unsur içermiyor Kanal İstanbul. Toplumu aldatan, toplumu yanıltan sonra da biz yanıldık diyenlere İstanbul’un geleceğini tehdit ettirmeyiz" sözlerini kaydetti.

 İLGİLİ HABERLER