Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yerel Yönetimler

Nuri Albayrak'tan AKP'li Serik Belediye Başkanı'na: "Ruh hastası"26.8.2020 10:36:42
Antalya'nın AK Partili Serik Belediyesi’ne, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arkadaşı Nuri Albayrak’ın şirketi "Sistemli Dağıtım Hizmetleri A.Ş" haciz gönderdi. Şirketin açıklamasında belediye başkanının ruh hastalığı olduğu söylendi.


Nuri Albayrak’ın şirketi “Sistemli Dağıtım Hizmetleri A.Ş”, AK Partili Antalya Serik Belediye Başkanlığı’na haciz gönderdi. Belediyenin 70 milyon lira borcun bir kısmına karşılık 5 adet taşınmazı icra yoluyla satışa çıkaran şirket, Belediye Başkanı Enver Aputkan’ın istifa etmesi halinde haczin durdurulacağı açıklandı.

Açıklamada, Enver Aputkan için “Tıp dilindeki tabir ile Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen ruhsal bir hastalığa yakalandığı göstermektedir” denildi. 

Şirket icra ile ilgili Belediye Meclis üyelerine bilgilendirme notu gönderdi. Notta, Serik Belediyesi eski Başkanı Ramazan Çalık dönemini kapsayan 2016-2019 yılları arasında sözleşme imzalandığını ve araç ve iş makinesi kiralama, katı atık yönetimi, park ve bahçe hizmetleri konularında çok sayıda hizmet verildiğini ancak ödeme yapılmadığı belirtildi.

‘BAKANIN SOY İSMİ SAYESİNDE İŞ YAPILIYOR’

31 Mart yerel seçimleri sonrası Aputkan ile görüşmek istediklerini belirten şirket, Enver Aputkan’ın mevcut sözleşmeyi iptal ettiğini ve randevu taleplerini kabul etmeyip sadece 5 dakika görüşme sağlandığını açıkladı.

Sistemli Dağıtım Hizmetleri, Aputkan’ın kendilerine yönelik tehdit, zor kullanma ve sözde iş yapma suçlamalarıyla tahrik eden beyan ve ithamlarda bulunduğunu belirterek “(Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kastedilerek) Bir bakanın soy isimlerinin benzerliği sebebiyle bu iş ve işlemlerin şirketimizce yürütülebildiğini, Serik Belediyesi çalışanlarına tehdit ile, evrakların zorla imzalatıldığını, şirketimizce ‘sözde’ işler yapıldığı gibi tahrik edici beyan ve ithamlarda bulunulmuştur” açıklaması yaptı

Nuri Albayrak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlığı, Albayrak’ın oğlunun nikah şahitliğini Erdoğan’ın olmasıyla gündeme gelmişti.

 

‘BORÇ 100 MİLYONA ÇIKACAK’

Notta şu ifadeler yer aldı: “Belediyeniz son başkanın koltuğuna oturduktan sonra geçen 1,5 yıllık sürede, konu borçların ödenmesi için en ufak bir adım atılmaması, şirketimiz ile hiçbir temasa geçilmemesi sebebiyle yaklaşık 10 milyon lira ek faiz yükü ile karşılaşılmış; ne yazık ki kamu ve Serik halkı zarara uğratılmıştır. Yine üzülerek söylüyoruz ki, gördüğümüz kadarıyla konu borç 100 milyon liraya, zarar ise 50 milyon liraya  çıkmadan belediyeniz bu yaklaşımdan vazgeçmeyi düşünmemektedir.”

BELEDİYE BAŞKANINI İSTİFAYA DAVET ETTİ

Şirket açıklamasının sonunda Belediye Başkanı Aputkan istifaya davet edilerek, ”Serik halkının yararını kendi yararından önde tutuyorsa, şirketimize karşı sergilemiş olduğu hasmane tutumları nedeniyle özür dilemesi ve istifa etmesi halinde satış talebimizden vazgeçeceğimizi, yeni başkan ile belediyeniz ve Serik halkının menfaatleri göz önünde bulundurularak ödeme görüşmeleri sonuçlanıncaya kadar haciz işlemlerine devam etmeyeceğimizi meclis üyelerine bildiririz.”

 

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

AK Partili Belediye Başkanı Enver Aputkan açıklama yaptı. Şirketin açıklamasının konunun anlaşılması için önemli olduğunu belirten Aputkan şirkeni bağlı olduğu Albayrak Holding’in Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile sadece soyadı benzerliği olduğunu belirterek şirketin Albayrak soy ismini kullanarak, belediyeyi kullandığını ileri sürdü.

Yaşananlara ses çıkarmasaydı sorun çıkmayacağını belirten Aputkan, “Öyle kolay değil” diyerek şunları söyledi: “Yazıyla tehdit etmişler, telefonla da tehdit. Telefonla arandı, ifade şu ‘Ben birçok belediye başkanı gördüm. Türkiye’nin her belediyesiyle, CHP’siyle de iş yapıyorum. Türkiye’deki belediye başkanlarının ne olduğunu bilirim’. Gerisini nokta nokta geçiyorum. İlk telefon görüşmemizde bana söylenen bu. İnsana, belediye başkanına bakış açısı bu.”

Aputkan, belediyeyi tehdit eden bir firma ile iş yapmayacağını söyleyerek, “Beni tehdit edecek, belediye meclis üyelerini tehdit edecek. Belediye ile iş yapacak, orada noktayı koymayacak. Bu firmadan kaynaklanan problem değil, bizden kaynaklanan bir problem” diye ekledi. Aputken, firmanın ihale şartnamesinden gerekli yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ederek, “Sen nasıl davranıyorsan, ben de öyle davranırım. Hazır ola mı geçeceğim karşında. Sana ne benim bakanla özel toplantıda yaşadığımdan” dedi.

CHP’Lİ KARACAN: KABUL EDİLEMEZ 

Serik Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Mehmet Ali Karacan da şirketin Aputkan’a yönelik gönderdiği nota tepki göstererek şöyle konuştu: “(Dün) Sabah 09:30 civarında tüm meclis üyelerine gelen bildiriyi millet ittifakı adına şiddetle kınıyorum. Bizler demokrasiye, sandığa inanmış insanlarız ve böyle bir gelenekten geliyoruz. Seçilmiş belediye başkanına ağır itham ve hakaretler bulunan bir mektubu kabul etmemiz mümkün değil. ‘Belediye başkanı istifa etsin, borçlarda kolaylık yaparız’ tarzı kabul edilemez. Bu ilk önce Serik halkına saygısızlıktır. Seçim ile gelen seçim ile gider.”

Karacan şirketin AK Parti iktidarı döneminde büyüdüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: “Açık ve net konuşuyorum, Albayraklar yandaş bir firmadır. Daha önce bu şirketi biz anlatmıştık. Şirket kurucusu 1994 yılı İstanbul Belediyesi meclis üyesi, şirket sahibinin kızının nikah şahidi ise Cumhurbaşkanı.  AKP ile büyüyen bir şirket. Maalesef tüm Türkiye’de onlarca AKP belediyesini kanser gibi sömüren bir şirket. 173 dönümlük arazimiz satılıyor Çandır’da, Serik Belediyesi’ne tahsis ediliyor ve kısa bir süre sonra aynı şirket tarafından borçlara karşılık icra konuluyor. Ankara’dan gelen ortaya gol vuruşu olmuş.” (ANKA)

 İLGİLİ HABERLER