Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Medya Liderleri, Asya'daki medya işbirliğinin geleceğini planlıyor24.3.2017 21:28:13
Aralarında Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç'ın da bulunduğu 'Medya Liderleri' Asya Medya İşbirliği Örgütü'nün geleceğini masaya yatırdı.

Bo'ao Asya Forumu 2017 Yıllık Toplantısı Medya Yöneticileri Yuvarlak Masa Toplantısı Hainan eyaletine bağlı Bo'ao kentinde yapıldı.

Toplantıda Çin, Türkiye, ABD, Rusya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zellanda ve Tayland dahil 15 ülkeden gelen 21 medya lideri, "Asya'daki medya işbirliğinin yeni geleceği" ana temasını ele alarak, Asya Medya İşbirliği Örgütü'nün oluşumu hakkında fikir birliğine vardı.

 

Toplantıda Türkiye'yi Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç temsil etti.

Medya Liderleri Yuvarlak Masa Toplantısı; Boao Asya Forumu, Çin Uluslararası Radyosu ve Çin Kamu Diplomasisi Derneği tarafından ortaklaşa düzenlendi. Boao Asya Forumu Konseyi Üyesi, Yeni Zellanda eski Başbakanı Jenny Shipley, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Şunu belirtmek istiyorum ki, küreselleşmeden kaygı değil, gurur ve heyecan duymamız gerekiyor. Bütün dünya medyası bu süreçte önemli rol oynamalı. Medya 'Bir Kuşak-Bir Yol' projesinin getirebileceği fırsatları açıklamazsa, bu projenin kapsayıcılığını anlayamayacağız."

Geçen seneki yuvarlak toplantısında, 8 ülkeden 13 medya kuruluşu tarafından "Asya Medyası İşbirliği Örgütü"nün kurulması fikri ileri sürüldü. Bu yıl örgütün oluşumu hakkında fikir birliği daha da güçlendirildi. Çin Uluslararası Radyosu Başkanı Wang Gengnian toplantıda konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Yayın gücünün ve söz hakkının uluslararası arenada güçlendirilmesi, Asyalı medya kuruluşlarının ortak fikirleridir. Birleşik bir Asya Medyası İşbirliği Örgütü'nün müzakereyle oluşturulması da Asya izleyicilerinin ortak isteğidir. Farklı kültürler arasında yayın yapılması ise, halkların gönül bağlantısını yoğunlaştıran en verimli yoldur. Pek de uzak olmayan bir gelecekte, medya, hükümet ve işletme kaynaklarını birleştiren ve farklı ülkeler ile bölgeler arasında etkili yayını hızlandıran profesyonel bir işbirliği örgütü kurulacak. Bu örgüt, Asya medyasının bütün yayın gücü ile uluslararası etkisini yükseltmek ve Asya halkına fayda sağlamak için katkıda bulunacak."

"Asya Medyaları İşbirliği Örgütü'yle ilgili detaylar", "Medya Liderleri Yuvarlak Masası aracılığıyla medya platformları ve ürünlerinin yaratılması", "Asya Medyası İşbirliği Örgütü'nün rol oynayacağı alanlar ve medyanın karşı karşıya bulunduğu sorunları çözme yolları" toplantıda ele alınan esas konu başlıkları oldu.

 İLGİLİ HABERLER