Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Halkı doğru bilgilendirerek mücadeleyi ve direnişi büyütelim29.8.2017 16:09:26
Çanakkale’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Kocadere kamp alanında yapılan Adalet Kurultayı’nın son gününde “Medya ve Adalet” başlığı altında panel ve çalıştaylar yapıldı.

“RTÜK, TRT Devlet Yayıncılığı” başlığıyla yapılan çalıştayda Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç da konuşmacılar arasındaydı.

CHP Parti Meclisi (PM) ve eski RTÜK üyesi Ali Öztunç’un yönettiği çalıştayda Yüksel Mansur Kılınç’ın yanısıra Eski RTÜK üyesi Süleyman Demirkan, gazeteciler Adnan Bulut, Serdar Akinan, Murat İde ve Sibel Hürtaş söz alarak görsel-işitsel medyadaki adaletsizlikleri ve çözüm yollarını anlattılar.

İki tur halinde yapılan çalıştayda konuşan Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, 2016 yılında Yön Radyo hakkında verilen kapatma kararı ve bu kararın geri aldırılması sürecini anlattı.

Kılınç, sorunların çözümünün halkın doğru bilgilendirilmesi, mücadele ve toplumsal dayanışmanın büyütülmesinden geçtiğini ifade etti.

Yön Radyo, kurulduğu günden itibaren 23 yıldır katlanarak adaletsizliklerle karşılaşmış bir kurumdur, diyen Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En sonunda adaletsizliğin zirvesi olarak sadece Yön Radyo ile ilgili kapatma kararı verilmedi, radyomuzun 23 yıllık tüm birikimleri de ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Bu karar aynı zamanda Yön Radyo dinleyicilerinin haklarının da ortadan kaldırılmasıdır. Yani Türkülerin kapatılması,  yani haber alma hakkının kapatılması, yani kültürel iletişimin kapatılmasıydı.”

Yön Radyo ile ilgili kapatma kararının geri alınmasında Türkiye halkının önemli bir deney yaşadığını belirten Yüksel Mansur Kılınç,  “Türkü sevenler, türküleri yaratanlar, yorumlayanlar,  hangi siyasal akımdan olursa olsun - ki bunların içinde iktidar partisine mensup kesimler de var- en başta da Adalet Yürüyüşü’nün  ve Adalet Kurultayı’nın Lideri CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek sahiplenmesiyle Türkiye halkı hem önemli bir deney yaşadı hem de sorunların çözümü ile ilgili geleceğe dair önemli bir ipucu verdi. “ şeklinde konuştu.

Yüksel Mansur Kılınç, medya alanında Türkiye’nin,  dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir durumla karşı karşıya olduğunu ifade ederek mücadele etmenin ve direnmenin önemine vurgu yaptı.

Kılınç şöyle konuştu:  

Türkiye’nin suya, ekmeğe, enerjiye ihtiyacı gibi bilgiye ve kültürel iletişime ihtiyacı vardır. Radyo-Televizyonların izlenme dinlenme oranları, toplum üzerindeki etkileri, siyaset ve devlet ilişkileri açısından bakıldığında Türkiye’nin,  dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir durumla karşı karşıya olduğunu görüyoruz, izliyoruz.

Direnme gücünün büyütülmesi için karşı karşıya olduğumuz sorunun Türkiye’ye daha doğru anlatılması gerekiyor. Türkiye’nin geldiği noktanın doğru tarif edilmesi lazım. Bugün düğümlendiğimiz nokta medyanın yaşamsal sorunlarıdır. Ancak sadece medya sorunları ele alınarak sorunun çözülemeyeceği açıktır. Kitlelerle bilgileri paylaşmak, mücadele etmek, direnmek örgütlülükler ve dayanışmalar yaratmak gibi bir görevimiz var. Gezi’de direnen medyayı halk yarattı. Doğru bilgilendirildiğinde halkın soruna sahip çıkacağını Gezi’de gördük. Çünkü sorun halkın kendi sorunu.

Çalıştayın sonunda konuşmacılar , vatandaşların sorularını yanıtladı.

Çalıştayın moderatörü Ali Öztunç ise  katılımcılara teşekkür etti ve konuşmaların içeriğinin rapor haline getirilerek  Genel Başkana, Parti Yönetimine sunulacağını belirtti.İLGİLİ HABERLER