Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Bo'ao Asya Forumu Medya Liderleri Zirvesi'nde neler yaşandı9.04.2018 11:04:31
'Asya'nın Davos'u' olarak bilinen Bo'ao Asya Forumu Çin'de yapıldı. Forum kapsamında, Türkiye'den Yön Radyo'nun katıldığı Asya Medya Liderleri Zirvesi de gerçekleştirildi.


Zirve kapsamında Asya medeniyetler diyalogu yapıldı.

6 ülkeden 8 medya yöneticisi, Asya'da geleneksel kültürler ile çağdaşlaşma ve küreselleşme arasında etkileşimin yoğunlaştırılması, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde ortak kültürel değerlerin kavranması ve farklı medeniyetler arasında değişimin pekiştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Zirvede Türkiye'yi Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç temsil etti.

SANYA DEKLARASYONU YAYINLANDI

Zirveye katılan 40 ülkeden 59 basın kuruluşu, Kuşak ve Yol girişimi için medya işbirliği ittifakı kurulmasına hız verilmesi hususunda mutabakata vararak ortak deklarasyon yayınlandı.

Deklarasyonda, Kuşak ve Yol inşasında siyasi koordinasyon, altyapı tesislerinin bağlantısı, engelsiz ticaret, finansal bütünlük ve halklar arasında doğrudan bağların güçlenmesiyle, medya kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştiğine işaret edildi.

Medya kuruluşları arasında bilgi ve kaynak paylaşımının kolaylaştırılması, ilgili ülkelerin halkları arasında dostça temasların artırılması için, karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde medya işbirliği ittifakının kuruluşuna hız verileceği belirtildi.

Barış ve işbirliği, açıklık ve hoşgörü, karşılıklı tecrübe paylaşımı, karşılıklı yarar ve ortak kazanç anlayışları temelinde İpek Yolu Ruhu'nda ısrarcı olunacağına dikkat çekildi.

Ortak deklarasyonda, ittifaka üye kuruluşlar arasında ortak röportaj etkinliği, bilgi paylaşım platformu, üst düzey diyalog toplantısı ve karşılıklı ziyaretlerin teşvik edileceği bildirildi.

Xİ JİNPİNG KONUŞTU

Xi Jinping törende yaptığı konuşmada, piyasaya giriş kısıtlamalarının gevşetilmesi, elverişli yatırım ortamı oluşturulması, fikri mülkiyet haklarının korunması, ithalatın genişletilmesi gibi dışa açılmayı ilgilendiren 4 önemli adım açıkladı.

Xi Jinping konuşmasında bu yıl reform ve dışa açılma politikasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, reform ve dışa açılmanın, Çin'in dünyayla ortak kalkınma gerçekleştirmesinde kıymetli bir süreç olduğuna dikkat çekti.

"ÇİN'E ÖZGÜ SOSYALİZMDE YENİ BİR DÖNEME GİRİLDİ"

Bu sürecin Çin'e derin değişimler getirdiği gibi, dünyayı de kapsamlı şekilde etkilediğini belirten Xi, Çin Komünist Partisi 19. Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasıyla Çin'e özgün sosyalizmde yeni bir döneme girildiğini, Çin milletinin ulu kalkınma rüyasının gerçekleştirilmesinde ve Çin'in dünya ile kaynaşmasında yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Xi, Çin'in reform ve dışa açılmayı kararlılıkla ilerleteceğine işaret ederek, dünya ile uyumlu adımlar atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Xi Jinping, sigortacılık sektöründe dışa açılma sürecini hızlandıracaklarına işaret ederek, yabancı sermayeli finans kuruluşlarının karşılaştığı kısıtlamayı gevşeteceklerini, yabancı sermayeli finans kuruluşlarının Çin'deki işlem kapsamını genişleteceklerini, Çinli ve yabancı işletmelerin finans piyasasında işbirliği boyutunu artıracaklarını belirtti.

Xi, bu yılın ilk yarısında yabancı yatırıma ilişkin negatif liste hazırlanacağını kaydederek, yabancı yatırımcılara Çin işletmeleriyle aynı şekilde muamelede bulunacaklarını ve negatif listeyi uygulayacaklarını söyledi.

Çin'in bu yıl Devlet Fikri Mülkiyet Müdürlüğü'nü yeniden yapılandıracağını hatırlatan Xi, yasal mevzuatı standart hale getireceklerini, böylece yabancı işletmelerin yasal haklarını etkin şekilde koruyacaklarını söyledi.

İTHALAT ARTACAK

Xi, otomobil dahil çok sayıda ithalat ürününe koyulan gümrük tariflerini belli boyutta düşüreceklerini belirtti.

Xi'nin konuşmasında verdiği bilgiye göre, özellikle halkın tercih ettiği yabancı ürünlerin ithalatı artacak, aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütü Kamu Alımları Anlaşmasına taraf olma süreci hızlandırılacak.

Xi Jinping konuşmasında son olarak Kuşak ve Yol girişiminin Çin'den kaynaklandığına işaret ederek, bu süreçte doğan fırsatların tüm dünya ülkelerine ait olduğunu söyledi.

Xi, tüm tarafların katılacağı istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri temelinde Kuşak ve Yol'un ekonomik küreselleşmeye uyan en geniş ve etkili bir işbirliği platformu haline geleceğini, dünya halklarına mutluluk getireceğini söyledi.

Bo'ao Asya Forumu Yıllık Konferansı açılış törenine Çinli liderlerin yanı sıra Avusturya, Hollanda, Pakistan, Moğolistan, Singapur gibi çok sayıda ülke ile BM ve IMF gibi uluslararası örgütlerden liderler katıldı.

YÜKSEL MANSUR KILINÇ'TAN Xİ JİNPİNG DEĞERLENDİRMESİ

Yüksel Mansur Kılınç, Xi Jinping'in konuşmasında, Çin'in günümüzde geldiği noktaya ve gelecekte dünyadaki rolüne dair tespitlerde bulunduğunu dile getirdi.

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Kılınç, Bir Kuşak Bir Yol projesi'nin artık kuşak üzerinde olan ülkeleri kapsamanın ötesinde bu konuda Xi'nin "Kuşak ve Yol etkili bir küresel iş birliği platformu olacak" şeklinde konuştuğunu belirtti.

Kılınç Xi Jinping'in Boao Asya Forumu'ndaki konuşması hakkında şunları söyledi:

"Çin'in dünyada barışı öne çıkaran, daha etkili nüfus bölgeleri girişimi ve arayışı içinde olmayan ama dünyada refah toplumunu barış içinde geliştirerek, daha yüksek bir rol oynayacağının işaretlerini verdi".

 

 İLGİLİ HABERLER