Bizi takip edin
Bizi takip edin
Yön'den Haberler

Amaçları ve sonuçlarıyla Bo'ao Forumu nedir?11.4.2018 12:51:49
Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, Bo'ao Forumu'na katılmak üzere gittiği Çin'den Yön Radyo'ya açıklamalarda bulundu.

Çin'de düzenlenen Bo'ao Forumu'na Türkiye'yi temsilen Yön Radyo adına katılan Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, Yön Radyo'da Bizim Stüdyo programına bağlanarak Ulaş Can'ın sorularını yanıtladı.

Kılınç, Bo'ao Forumu'nu, Asya Medya Liderleri Zirvesi'ni ve Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Bo'ao forumunda yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

Yüksel Mansur Kılınç'ın değerlendirmeleri şöyle:

Türkiye’de Bo’ao Forumu’nu hiç bilmeyenler için nedir Bo’ao Forumu? Hikâyesini paylaşır mısınız bizimle?

Bo'ao Forumu Çin’in en güneyinde Hainan Adası’nda bir kasabada gerçekleştirilen uluslararası bir forum. Bu forum 2001 yılından bu yana gerçekleştiriliyor ama 2014 yılından itibaren daha da büyütülerek gerçekleştiriliyor. Bu forum bir kamu diplomasisi çerçevesinde yürütülüyor ve sivil bir organizasyon. Bu organizasyonda uluslararası durum, uluslararası sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin kendi alanlarında uzmanlar ve yetkililer tartışıyorlar. Ve sonunda Bo’ao forumunda bir değerlendirme yapılıyor. Çeşitli başlıklarla yapılan çalışmalar da raporlaştırılarak yazılı hale getiriliyor. Etkisi şurada, dünyanın hemen hemen bütün konuları bu forumda tartışılıyor. Asya’daki gelişmeleri yakından izlemek Asya gerçeğini yakından görmek açısından da dünyanın en önemli buluşması denebilir.

Bu yıl gerçekleştirilen Bo’ao forumunda dün Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ve 7 ülkenin başbakanının konuşmalarıyla toplantı tamamlanmış oldu. Avusturya, Hollanda, Pakistan, Moğolistan, Singapur başbakanları konuştu. Aynı zamanda BM genel sekreteri ve IMF direktörü de dün Bo’ao forumunun konuşmacıları arasındalardı.

Sayın Kılınç, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün bir konuşma yaptı. O konuşmada öne çıkanlar nelerdi?

Bu sene gerçekleştirilen Bo’ao forumu geçen yıllara göre daha etkiliydi. 46 ülkeden 2000’e yakın delege katıldı. Türkiye’den de Yön Radyo’yu temsilen ben katılmış oldum.

Xi Jinping konuşmasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin hem mevcut durumuna ilişkin tespitlerde bulundu hem de dünya ölçeğinde izleyeceği politikalara değinmiş oldu. Bildiğimiz gibi son aylarda ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında bir ticaret savaşı var. Buraya doğrudan girmedi ama açıklamalarıyla Çin’in yol haritasını da vermiş oldu. Öne çıkan başlıklara baktığımızda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ’in konuşmasında şunlar var:

  • Son 40 yılda 700 milyon insan Çin Halk Cumhuriyeti’nde yoksulluktan kurtarıldı.
  • Çin’e özgü sosyalizm ve piyasa ekonomisi devam edecek.
  • Soğuk savaş zihniyetiyle dünyada herhangi bir sonuç almak söz konusu değil
  • Çin Halk Cumhuriyeti reformlara ve yaratıcı endüstri çalışmalarına devam edecek.
  • Çin ekonomisi dünyanın motoru haline geldi.
  • “Dünya ekonomisine barışçı katkılarımızı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Diğer taraftan da ABD ile ticarete ve Çin’in ticarette korumacı politikalara karşıtlığını da şöyle ifade etti:"Dışa açık ticarette korumacılık çok sonuç vermeyecek"

Diğer taraftan "Çin ne kadar güçlenirse ve gelişirse gelişsin kimseyi tehdit etmeyecek, kendine nüfuz alanları yaratmaya çalışmayacak" dedi. "Barışçıl yoldan dışa açık stratejimizi ısrarla devam ettireceğiz. Çin piyasalarına yabancı yatırımcıların giriş koşulları daha da olgunlaştırılacak, sınırlar gevşetilecek. Örneğin uçak gemi otomotiv alanlarına yönelik olarak yabancı sermayenin Çin’e girişini özendireceğiz" dedi.

Bir başka konu da yine dünyanın ve yayıncılığın da önemli konularından biri olan fikri mülkiyet hakları, bizi de ilgilendiren bir konu. Bu konuda da Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni çalışmaları olduğunu ve yeni bir yapılanmaya gireceğini söyledi.

Xi Jinping’in konuşmasının bu yılki özetini yapacak olursak, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2013 yılından itibaren ortaya koyduğu Kuşak ve Yol projesinin aynı zamanda yeni ve etkili küresel bir platform olacağını da ilan etmiş oldu. Bununla da şimdiye kadar Çin Halk Cumhuriyeti’nin kendi politikalarını ve ikili ilişkilerle dünyaya katkılarını pasif bir şekilde anlatma biçimi, ki bu yılki Bo’ao forumunun başlığına da baktığımızda 'Gelecek İçin Barışçıl Gelişme' başlığını görüyoruz, "Kuşak ve Yol daha etkili bir işbirliği platformu olacak" ifadesi aynı zamanda Çin’in dünyada daha fazla rol alma yönünde bir tespiti olduğunu gösteriyor. 

Peki, Sayın Kılınç Bo’ao forumunda Asya medya liderleri zirvesi yapılıyor. Burada da sizin de belirttiğiniz gibi Türkiye’yi Yön Radyo, Yön Radyo’yu da siz temsil ediyorsunuz. Bu zirvenin sonunda bir Sanya Deklarasayonu yayınlandı. Neler var bu deklarasyonun içinde ve önemi, nedir.

2014 yılından bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen Bo’ao forumunda bir de medya liderleri buluşması gerçekleştiriliyor. Bu aslında Batı medyasının dünyada haberle Asya’yı kuşatmasını, Asya ülkelerinde daha çok dezenformasyona yönelik faaliyetlerini sınırlandırmaya yönelik. Esas amacı da Asya’daki haber ve gelişmelerin doğrudan Asya ülkelerinden alınması. Asya’nın kendi içinde bir iletişim ağına sahip olması yönündeki bir tespit ve çabayla gerçekleşmişti. Biz de 4 yıldır katılıyoruz Asya medya buluşmasına.

Bu sene medya buluşmasına 40 ülke katıldı. En son geçen sene 19 ülkeydi. Bir önceki sene 9 ülkeden 13 kuruluşla, kuruluşuna ilişkin çalışmalar başlatılmıştı. Bugün bu toplantıya 40 ülkeden 59 kuruluş katıldı. Bunların içerisinde devlet kuruluşları da var, özel kuruluşlar da var. Ortadoğu’dan kuruluşlar da var. Umman, Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Mısır... Bu yöneticilerle Asya’nın kendi içinde bir medya ittifakının mutlaka gerektiği, bu ittifakın güçlendirilmesi için daha çok çalışma yapılması gerektiği yönünde bir tespit var. Bu tespit de yine katılımcı ülkeler ve kuruluşların imzasıyla bir deklarasyona dönüştürülmüş ve dünya kamuoyuna ilan edilmiş oldu.

Biliyorsunuz Suriye’ye yönelik bir emperyalist müdahale bekleniyor. Amerikan deniz kuvvetlerinin bir hareketlenmesi var Akdeniz’de. Çin de bir açıklama yaptı. Kesinlikle böyle bir müdahaleye karşıyız dedi. Bo’ao’ya yansıyan bir şey var mı Suriye’ye yönelik müdahalelerden?

Özel olarak ülkelerle ilgili değerlendirmeler şöyle oluyor, çeşitli başlıklar var. Bu başlıklardan biri de güvenlik başlığı. Daha çok o başlıkla ele alınan tartışmalarda konu gündeme geliyor. Ama Çin'in dünya barışının korunması için bundan sonra yürüteceği politikalar zaten Bo’ao forumunun başlığında olduğu gibi 'Gelecek İçin Barışçıl Gelişme' ve barışçıl gelişmede ısrarcı olma tutumu bir anlamda Asya’nın da genel talebi gibi. Bir yandan medya liderleri buluşması diğer taraftan Bo’ao Forumu’na katılan yabancı yöneticilerin, Pakistan başbakanı, Avusturya başbakanı, Hollanda başbakanı da bunların arasındaydı, bu anlamda bakıldığında Kuşak ve Yol projesine dolayısıyla barışçıl gelişmeye, barışçıl gelişmede ısrarcı olmaya yönelik bir tutumun olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, son olarak şunu sormak isterim, Xi Jinping’in açıklamaları var ama bunun dışında da Bo’ao’nun da bir deklarasyonu veya bir sonuç bildirgesi oluyor mu?

Tabii şu şekilde, deklarasyonun ötesinde bir örgütlenme ve sekretarya oluşuyor. Bir konsey oluşuyor. Bu sene Bo’ao forumunun konsey başkanlığına eski BM genel sekreteri Ban Ki Moon seçilmiş oldu. Eski başbakanlardan ki bunların içinde Avusturya eski başbakanı var Pakistan eski başbakanı var. Burası bir sivil örgütlenme olduğu için daha çok da eski başbakanlardan oluşan bir konsey ve o konseyin de belirlemeleri, çalışmaları oluyor.İLGİLİ HABERLER