Eskişehir’de festival yasağı mahkemeye taşındı

Eskişehir'de Anadolu Fest'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada etkinlik yasağının Eskişehir 1. İdare Mahkemesi'ne sunulduğu duyuruldu.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eskişehir Valiliği, ‘uygun görülenler hariç’ olmak üzere açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, afiş, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığını açıkladı.

Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile ilimizde huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; 19 Mayıs 2022 günü yapılacak olan kutlamalar, resmi törenler, Valilik ve Kaymakamlıklarca, düzenlenmesi uygun görülenler ile siyasi parti faaliyetleri hariç olmak üzere, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü etkinlik (yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival vb.), Eskişehir Valiliği’nin 09.05.2022 tarih ve 316 sayılı kararı ile 10.05.2022 tarihi saat: 00.01 ile 24.05.2022 tarihi saat: 24.00’a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır” denildi.

 

”GENÇLERİN SANAT AŞKININ ENGELLENMESİ…”

Valiliğin kararı sonrası 12-15 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de festival yapmayı planlayan Anadolu Fest, yasağın düzenleyecekleri festivali de kapsamına tepki gösterdi.

Anadolu Fest tarafından yapılan açıklamada, “Binlerce insanın emeği ve gençlerin sanat aşkının engellenmeye çalışılmasını kınıyoruz.” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle: 

 

ANADOLU FEST DÜZENLEYİCİLERİNDEN MAHKEMEYE BAŞVURU 

Anadolu Fest’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise sürecin mahkemeye taşındığı duyuruldu.

Açıklamada, “Valilik makamının hiçbir hukuki temele dayanmaksızın dün almış idari karara ilişkin yürütmeyi durdurma talepli itirazımızı ivedilikle Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’ne sunduk. Adaletin hiçbir baskı altında kalmadan kendi iradesiyle toplum vicdanını rahatsız eğmeyen bir karar vereceğine inancımız tam. Süreçle ilgili bilgi aktarımına devam edeceğiz. Valilik tarafından yayımlanan kararın yayımlandığı andan itibaren hukukun üstünlüğünden yana destek sağlayan katılımcılarımıza, sanatçılarımıza, iş ortaklarımıza ve gündem olduğu için bizlerle birlikte bu süreci yakından takip eden kamuoyuna çok teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili İçerik

Sonraki İçerik

Gündem

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist